• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov

Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov

Živnostníci podľa Slovenskej živnostenskej komory vidia, že pomoc od štátu je dlhodobo nedostatočná.

18.12.2020 (Webnoviny.sk) - Po prijatí nových pandemických opatrení živnostníci dospeli k záveru, že epidemiológovia a virológovia riadia ekonomiku a politici riadia epidemiológov. Konštatovala to vo štvrtok vo svojom stanovisku Slovenská živnostenská komora (SŽK).

Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky

Dôvodom sú podľa komory najmä niektoré z nezmyselných opatrení a chaotických výnimiek, ako napríklad povolenie opravy bicyklov, no zároveň celkové uzatvorenie malých a stredných podnikov najmä s drobným tovarom.

Viac o téme: Koronavírus

Vláda už dlhodobo podľa SŽK z dôvodu šírenia vírusu COVID-19 obmedzuje gastronomický segment, ako aj malé či stredné podniky s drobným predajom, na ktoré je naviazaná aj ekonomika iných. Od soboty 19. decembra 2020 sa opäť sprísňujú opatrenia a všetko sa uzatvára.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

"Práve dlhodobé obmedzovanie v gastronomickom priemysle a následne takmer úplne uzavretie ekonomiky má najväčší dopad na živnostníkov a malých podnikateľov," uviedla SŽK v stanovisku.

Vyzývajú na rýchlu pomoc

Živnostníci podľa komory vidia, že pomoc od štátu je dlhodobo nedostatočná. "SŽK preto vyzýva na opatrenia, ktoré budú mať zmierňujúci dopad na zlé ekonomické výsledky živnostníkov a malých podnikateľov, nakoľko veľké nákupné reťazce za celé obdobie COVID-19 neboli žiadnym spôsobom znevýhodnené a práve naopak, z krízy živnostníkov a malých podnikateľov ťažili," dodala SŽK.


Komora preto vyzýva na rýchlu pomoc v podobe plošných opatrení, a to helikoptérové peniaze, zníženie DPH na gastronomický priemysel na 10 %, úplne odpustenie, nie odloženie odvodov počas obdobia lockdownu.

Slovenských podnikateľov v roku 2020 najviac zamestnala hlavne pandémia COVID-19

Vláda v stredu na svojom rokovaní schválila COVID automat. Stiahnite Covid Automat v PDF

O odklad splatnosti odvodov za december treba Sociálnu poisťovňu požiadať

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie