• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Neziskové organizácie už musia ukladať účtovné závierky elektronicky, pripomína finančná správa

Neziskové organizácie už musia ukladať účtovné závierky elektronicky, pripomína finančná správa

Do registra účtovných závierok je ich potrebné ukladať cez elektronickú podateľňu Finančného riaditeľstva SR alebo v prípade subjektov verejnej správy do systému štátnej pokladnice.

14.1.2022 (Webnoviny.sk) - Finančná správa upozorňuje neziskové organizácie, že od 1. januára tohto roka im vznikla zákonná povinnosť ukladať účtovné závierky a ostatné účtovné dokumenty iba v elektronickej podobe.

Do registra účtovných závierok je ich potrebné ukladať prostredníctvom elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva SR alebo v prípade subjektov verejnej správy do systému štátnej pokladnice. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Elektronické formuláre nájdete na stránke

Táto povinnosť sa týka subjektov, ako sú napríklad občianske združenia, cirkvi a náboženské spoločnosti, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, nadácie, neinvestičné fondy a spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Na splnenie danej povinnosti sú na portáli finančnej správy k dispozícii elektronické formuláre. Ich použitie závisí od toho, či nezisková organizácia účtuje v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva a tiež od typu podávaného účtovného dokumentu.

Systém štátnej pokladnice

Organizácia účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva použije pri podávaní účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré začalo do 31. 12. 2021, formulár pod označením UZNO. V prípade subjektov verejnej správy sa účtovné dokumenty doručujú prostredníctvom systému štátnej pokladnice. Ide o Centrálny konsolidačný systém a Rozpočtový informačný systém pre samosprávu.

Ak je účtovná jednotka subjektom verejnej správy, je povinná podávať riadnu účtovnú závierku a dokumenty s ňou súvisiace cez príslušný informačný systém Ministerstva financií SR. Rovnaká povinnosť platí aj v prípade mimoriadnej účtovnej závierky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie