• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Nezamestnanosť Rómov možno vyriešiť spoločne, autori monografie ponúkajú dobré príklady z praxe

Nezamestnanosť Rómov možno vyriešiť spoločne, autori monografie ponúkajú dobré príklady z praxe

Monografia Inklúzia Rómov v rámci zelenej ekonomiky na Slovensku sa venuje príkladom dobrej praxe aj poznatkom a odporúčaniam na riešenie stavu životného prostredia a rómskej zamestnanosti.

13.11.2021 (Webnoviny.sk) - Vysokú nezamestnanosť ľudí z marginalizovaných rómskych komunít a nepriaznivý stav životného prostredia možno vyriešiť spoločne. Na tlačovej konferencii to uviedli autori monografie „Inklúzia Rómov v rámci zelenej ekonomiky na SlovenskuMiroslav Pollák a Michal Páleník.

Monografia opisuje konkrétne riešenia

Do tvorby publikácie sa zapojila aj Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave a občianske združenie Inštitút zamestnanosti.

Monografia na 123 stranách opisuje konkrétne kroky, ktorých uskutočnenie by mohlo naraz pomôcť riešiť otázku zamestnanosti Rómov aj stav životného prostredia.

Aktivity v nej popísané sa vzťahujú najmä k prevencii klimatických zmien, k výrobe energie z obnoviteľných zdrojov, zníženiu emisií, zvýšeniu energetickej účinnosti, k účinnému odpadovému hospodárstvu, k zlepšenej kvalite vzduchu, ako aj obnove a udržaniu biodiverzity. „Desiatky príkladov z celého Slovenska dokazujú, že komplexný prístup lokálnych ľudí má svoj efekt a dokáže zmysluplne zapojiť ľudí z marginalizovaných komunít, a tak zlepšiť ich život i životné prostredie,“ povedal Miroslav Pollák.

Inšpirácia pre obce a neziskovky

Autori v monografii poukazujú na to, že vytvorené zelené pracovné miesta majú lokálny charakter, teda nedajú sa ľahko preniesť mimo regiónu. Príklady dobrej praxe však môžu byť inšpiráciou pre ďalšie obce a mimovládne neziskové organizácie.

Pri uskutočňovaní jednotlivých projektov sa ukázalo množstvo opakujúcich sa problémov finančného, legislatívneho či sociálneho charakteru. Záverečná časť publikácie sa preto venuje zosúladeniu poznatkov a odporúčaní pre hospodársku prax. Popisuje, ako dosiahnuť efektívnejšie zlepšovanie životného prostredia zároveň so znižovaním nezamestnanosti.

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti v októbri klesol len mierne

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesol na 37,3 tisíca. Medziročne sa počet poberateľov dávky v minulom mesiaci znížil o 16,3 tisíca. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.


Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na nezamestnaneckú dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.


Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu pritom nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na obdobie jej poskytovania. Takisto ani dohodnutý pracovný pomer na neurčitý čas alebo určitý čas. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca.

Ministerstvo investícií podporí sedem projektov na zlepšenie života obyvateľov rómskych komunít

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) podporí sedem projektov na zlepšenie života obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít za takmer 1,12 milióna eur. MIRRI SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal odbor komunikácie rezortu.

Projekty budú podporené v rámci tretej výzvy programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov z Nórskych fondov aj štátneho rozpočtu. Nórske fondy pokryjú 85 percent dotácií, zvyšných 15 bude hradiť štát.

Prihliadalo sa aj na udržateľnosť

Granty boli schválené siedmim projektom zameraným na zlepšenie života marginalizovaných rómskych komunít v oblastiach zdravia, bývania, zamestnanosti, vzdelávania a boja proti diskriminácii.

Prihliadalo sa aj na zapojenie členov rómskej komunity a udržateľnosť miestnych iniciatív.

Takmer 125-tisíc eur získa nezisková organizácia Agentúra práce BBSK na dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov.

Podporia ženy, deti aj dôchodcov

Snahou projektu je vzdelávať a odstraňovať predsudky pri zamestnávaní Rómov z marginalizovaných komunít.

Občianske združenie Utopia získa 97 500 eur na podporu zlepšovania znalostí a schopností rómskych žien potrebných pri boji proti diskriminácii.


Schválená bola aj dotácia vo výške 182-tisíc eur pre Rómske centrum Ternipen, ktoré sa venuje rómskym deťom a dôchodcom.


V prípade detí sa zameria na prevenciu ich diskriminácie vo vzdelávaní. Aktivity venované seniorom sa orientujú na sociálne služby.

Rozvíjanie spoločenských aktivít

Nezisková organizácia Centrum komunitného organizovania dostane 142-tisíc eur na projekt, ktorého cieľom je rozvíjanie spoločenských aktivít šiestich rómskych komunít.

Približne tisícke Rómov v nich žijúcich ponúkne napríklad aj podporu v riešení problémov s bývaním, vzdelávaním či s diskrimináciou.


Občianske združenie Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu chce z podpory vo výške takmer 200-tisíc eur poskytovať zdravotnú starostlivosť ženám a bábätkám v marginalizovaných rómskych komunitách počas prvých tisíc dní od počatia.


Projekt Misia 1000 zapája školené dobrovoľníčky z komunity, ktoré šíria zdravotnú osvetu medzi tehotnými ženami a čerstvými matkami a pomáhajú s prípravou na pôrod aj so starostlivosťou o novorodenca a batoľa.

Zvyšovanie zamestnanosti žien

Nezisková organizácia Karpatská nadácia získala takmer 200-tisíc eur na program „UPre ženy“. Cieľom programu je podpora zvyšovania zamestnanosti žien z marginalizovaných rómskych komunít.


Vo vybraných komunitách vo Veľkom Krtíši a Dobšinej (okres Rožňava) pomôže získať zručnosti a vedomosti nevyhnutné pre získanie stabilnej práce.

Nezisková organizácia Človek v ohrození získala 169-tisíc eur na projekt Rozvojom zručností a kariérového poradenstva k sociálnej inklúzii.


Jeho cieľom je práca s deťmi a mládežou od 12 do 15 rokov, ktorá im pomôže naštartovať pracovnú kariéru.


V rámci programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov je celkovo vyčlenených viac ako 17,6 milióna eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie