• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre Záhorie bude do otvorenia Nemocnice Bory zabezpečovať nemocnica v Malackách

Nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre Záhorie bude do otvorenia Nemocnice Bory zabezpečovať nemocnica v Malackách

Keďže pre pandémiu COVID-19 sa výstavba nemocnice spomalila, k februáru tohto roka ešte nefunguje urgentný príjem v Nemocnici Bory.

Nepretržitú dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti pre oblasť Záhoria má do otvorenia Nemocnice Bory zabezpečovať nemocnica v Malackách.

Zaradenie tejto nemocnice do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu, sa má predĺžiť do 31. decembra tohto roka.

Súčasne sa Fakultná nemocnica v Trnave zaradí do siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 2. typu. Vyplýva to z novely nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorú schválila vláda.

Urgentná starostlivosť aj pre Záhorie

Urgentný príjem 1. typu v nemocnici v Malackách bol zaradený do pevnej siete poskytovateľov 1. februára 2021 s obmedzením do 1. februára tohto roka. V tomto čase už mala fungovať Nemocnica Bory, ktorá mala poskytovať urgentnú ústavnú starostlivosť aj pre oblasť Záhoria.


Keďže pre pandémiu COVID-19 sa výstavba nemocnice spomalila, k februáru tohto roka ešte nefunguje urgentný príjem v Nemocnici Bory.

„Zníži sa tým úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti a kvalita života obyvateľov danej oblasti. To sa následne môže prejaviť značnými hospodárskymi škodami spôsobenými dlhodobým výpadkom obyvateľov z pracovného procesu,“ upozornilo ministerstvo zdravotníctva.

Skvalitnenie starostlivosti v Trnave

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je v súčasnosti prevádzkovaný urgentný príjem 1. typu. Urgentný príjem 2. typu, vrátane jeho rekonštrukcie a výstavby, rezort zdravotníctva v nemocnici predbežne schválil v októbri minulého roka.


„Keďže na urgentnom príjme 2. typu je požadovaná širšia minimálna odbornosť špecialistov v porovnaní s urgentným príjmom typu I., na tomto pracovisku sa rozšíri a skvalitní poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti,“ dodalo ministerstvo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie