• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Nepálsky šerpa Kami Rita za krátky čas stanovil nový rekord, na Mount Everest vystúpil už tridsaťkrát

Nepálsky šerpa Kami Rita za krátky čas stanovil nový rekord, na Mount Everest vystúpil už tridsaťkrát

Kami Rita prvýkrát stál na najvyššej hore sveta už v roku 1994, pričom v rokoch 2009, 2010, 2013, 2023 aj 2024 sa mu to podarilo dokonca dvakrát.

24.5.2024 (SITA.sk) - Nepálsky šerpa Kami Rita opäť zlepšil vlastné maximum v počte výstupov na najvyššiu horu planéty, za sebou má úspešný 30. výstup na Mount Everest vo výške takmer 8849 metrov nad morom.

Podarilo sa mu to v stredu ráno o 7.49 h miestneho času. Už 54-ročný veterán pokoril Everest druhýkrát v tejto sezóne, prvýkrát naň vystúpil v nedeľu 12. mája. Kami Rita je na ceste do nižších táborov, v aktuálnej sezóne sa už nepokúsi o ďalší výstup.

Pokoril aj ďalšie osemtisícovky

Zaujímavosťou je, že otec rekordéra bol jedným z prvých šerpov pri výstupoch na Everest.

Kami Rita má na svojom konte aj niekoľko ďalších osemtisícoviek - stál tiež na vrcholoch K2, Čo Oju, Manáslu či Lhoce. Vlani po dvoch výstupoch informoval, že s lezením neprestane. "Budem liezť, kým mi to telo dovolí," hovoril vlani koncom mája 2023.

O rekord v počte výstupov na najvyšší vrch sveta do vlaňajška súperil s krajanom Pasangom Dawom. Ten vlani stál na vrchole Everestu raz a celkovo má na svojom konte 27 úspešných výstupov.

Horolezci zvyčajne v koncom apríla vystúpia pod najvyšším vrcholom sveta do základného tábora a tam podstúpia aklimatizáciu na nadmorskú výšku, náročný terén a riedky vzduch. Až potom sa vydajú do vyšších polôh, to sa zvyčajne deje v prvej polovici mája.

Na Everest vystúpili aj dve Slovenky

Nepálske úrady pre tento rok vydali stovky povolení na výstup na Mount Everest pre zahraničných lezcov počas populárnej jarnej časti sezóny, súčasťou výprav je minimálne rovnaký počet domácich šerpov. Vrchol Everestu v tejto sezóne z nepálskej južnej strany pokorilo už viac ako 450 osôb.

V predchádzajúcich týždňoch najvyšší vrch planéty zdolali aj dve Slovenky. Lucia Janičová v nedeľu 12. mája stála na vrchole ako prvá slovenská žena v histórii, v utorok 21. mája zase Lenka Poláčková pokorila Everest ako prvá Slovenka bez pomoci prídavného kyslíka vo fľašiach.

Pod vrcholom Everestu našlo smrť už viac ako 330 osôb vrátane Slovákov. V roku 1984 to bol Jozef Psotka, o štyri roky neskôr Dušan Becík, Jaroslav Jaško, Peter Božík a Jozef Just, zatiaľ ostatným bol v roku 2017 Vladimír Štrba. V aktuálne sezóne zahynuli pod Everestom štyri osoby.

Vlani koncom mája uplynulo rovných 70 rokov od okamihu, keď Novozélanďan Edmund Hillary so Šerpom Tenzingom Norgayom ako prví vystúpili na vrchol Everestu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie