• Dnes je: Pondelok 17. mája 2021 meniny má Gizela

Neoprávnené poberanie dotácií na nájomné už riešia orgány činné v trestnom konaní

Neoprávnené poberanie dotácií na nájomné už riešia orgány činné v trestnom konaní

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko našla po preskúmaní minuloročných dotácií pochybnosti pri 24 spoločnostiach.

15.4.2021 (Webnoviny.sk) - V niektorých prípadoch poskytovania dotácií na nájomné už podľa informácií Ministerstva hospodárstva SR konajú orgány činné v trestnom konaní.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol rezort, v otázkach kontroly sa dohodol na spolupráci s finančnou správou. Tá nateraz nemôže poskytnúť bližšie informácie.

„Finančná správa však preverí všetky žiadosti, ktoré jej postúpi Ministerstvo hospodárstva SR," reagovalo Finančné riaditeľstvo SR.

Dotácie budú musieť vrátiť

Na problémy pri vyplácaní dotácií upozornila ešte v januári Transparency International Slovensko. Podľa jej zistení dostali pomoc aj firmy bez priestorov či adekvátnych tržieb. Mimovládna organizácia našla po preskúmaní minuloročných dotácií pochybnosti pri 24 spoločnostiach s celkovou pridelenou dotáciou 1,4 milióna eur.

Rezort hospodárstva pripomína, že podnety sa zatiaľ týkali pár desiatok subjektov, čo je zlomok z tých, ktorým sa podarilo pomôcť. „Ak sa preukáže, že konania boli podvodné, subjekty budú povinné poskytnuté dotácie vrátiť," dodal.

Na dotáciu stačila dohoda

Systém poskytovania dotácií bol počas prvej i druhej vlny založený na dohode medzi nájomcom a prenajímateľov. Dotáciu štát poskytol nájomcovi vo výške, v akej mu bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody s prenajímateľom, najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nárok na pomoc mali v druhej vlne nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky. Termín na podávanie žiadostí z druhej vlny sa predĺžil do 30. júna tohto roka, podnikatelia však stále môžu žiadať o pomoc len za obdobie do konca marca.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie