• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Nenávisť sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka, uviedla Čaputová v súvislosti s výročím rómskeho holokaustu (foto)

Nenávisť sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka, uviedla Čaputová v súvislosti s výročím rómskeho holokaustu (foto)

Rómovia boli likvidovaní na základe ich rasového pôvodu, čo vyústilo dňa 2.

2.8.2023 (SITA.sk) - Slovenské národné múzeum (SNM) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity si v stredu pripomínajú pamätný deň genocídy Rómov počas holokaustu. Zapojené je SNM - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a SNM - Múzeum holokaustu v Seredi, kde sa uskutoční aj program.

Súčasťou spomienkového podujatia bude aj uvedenie publikácie Mateja Beránka Prenasledovanie Rómov počas holokaustu, spevácke vystúpenie Adriany Drafiovej -"Gitany“ a divadelné vystúpenie súboru Terňi Voďi zo Súkromnej spojenej školy Biela Voda z Kežmarku.

V tlačovej správe o tom informovalo SNM s tým, že osobnú účasť potvrdili aj ministerka kultúry Silvia Hroncová, ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, minister obrany Martin Sklenár a tiež Ján Hero, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity a členovia viacerých diplomatických zborov.

Ideológia a ľudská krutosť

„Diskriminácia a masové vyvražďovanie rómskej komunity sa odohrávalo v rokoch 1933 ? 1945 na celom európskom kontinente a malo rôzne podoby a rozmery. Sintovia a Rómovia boli likvidovaní na základe ich rasového pôvodu, čo vyústilo dňa 2. augusta 1944 do likvidácie takzvaného cigánskeho tábora v Auschwitz-Birkenau,“ pripomenulo SNM s tým, že aj na území Slovenska boli Rómovia obeťami rôznych diskriminačných opatrení a po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stali obeťami aj masových popráv, čo dokazujú hroby s rómskymi obeťami v Kremničke, Nemeckej, Valaskej Belej, Dubnici nad Váhom, vo Zvolene a rôznych iných miestach Slovenska.

Za prenasledovaním Rómov v celej Európe stála ľudská krutosť, nenávisť a ideológia, ktorá vylučuje a snaží sa vymazávať celé skupiny obyvateľstva. Prezidentka Zuzana Čaputová sa tak vyjadrila v súvislosti s 79. výročím rómskeho holokaustu. Pripomíname si pamiatku, keď bolo zavraždených 500-tisíc Rómov. Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, pred 79 rokmi v noci z 2. na 3. augusta bolo v plynových komorách koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau zavraždených posledných takmer tritisíc Rómov.

Nenávisť sa nepodarilo zmazať

„V dejinách ľudstva nenájdeme smutnejšie kapitoly, než obdobia, keď sa dostal k slovu tento zvrátený imperatív. Žiaľ, nepochovala ho minulosť, nezničila ho porážka nacizmu ani pád komunistickej totality. Nenávisť zameranú na celé komunity sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka,“ uviedla prezidentka Čaputová.

Zároveň je presvedčená, že ak sa budeme držať demokracie a ľudských práv, môžeme sa vyhnúť opakovaniu tragických okamihov našej histórie. „A rovnako aj kultivovaním slušnosti, ľudskosti a vedomia, že nik sa nemôže stať obeťou hnevu, vylučovania či násilia len preto, že je taký, aký je – pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k národnosti alebo sociálnej skupine,“ zdôraznila.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie