• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Nemecký Rheinmetall dodá Kyjevu 100-tisíc kusov munície pre mínomety

Nemecký Rheinmetall dodá Kyjevu 100-tisíc kusov munície pre mínomety

Dodávky sa začnú onedlho a budú trvať dva roky.

Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall na základe objednávky zo strany nemeckej vlády dodá Ukrajine približne 100-tisíc kusov munície pre mínomety.

Firma, ktorá to oznámila v stredu, uviedla, že dodávky sa začnú onedlho a budú trvať dva roky. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Pred mesiacom zbrojársky koncern Rheinmetall uviedol, že na objednávku nemeckej vlády pre Ukrajinu vyrobí 150-tisíc delostreleckých granátov, ktoré Kyjevu dodá v priebehu rokov 2023 a 2024.

Rheinmetall vytvorí spoločný podnik s Obranným priemyslom Ukrajiny, sídlo má mať v Kyjeve

Nemecká zbrojárska firma Rheinmetall potvrdila, že dostala povolenie od protimonopolného úradu krajiny na vytvorenie spoločného podniku s firmou Obranný priemysel Ukrajiny (bývalá spoločnosť Ukroboronprom). Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu na internetovej stránke firmy Rheinmetall.

„Spoločný podnik má mať sídlo v Kyjeve a zaoberať sa má servisom a údržbou a tiež montážou, výrobou a vývojom vojenských vozidiel,“ konštatoval nemecký zbrojársky koncern.

Spolupráca medzi firmou Rheinmetall a spoločnosťou Obranný priemysel Ukrajiny je zameraná na posilnenie ukrajinského obranného sektora a národnej bezpečnosti prostredníctvom postupného rozvoja spoločných obranných technologických kapacít, dodalo vyhlásenie nemeckého koncernu.

Ukrajina musí potlačiť korupciu a prijať zákon o lobingu, eurokomisia odporúča začať rozhovory o vstupe do EÚ

Európska komisia oficiálne odporučila začiatok rozhovorov o členstve Ukrajiny v Európskej únii, keď splní zostávajúce podmienky na vstup do bloku.

Podmienky pre Ukrajinu

Tento krok sa očakával po tom, ako dvaja predstavitelia EÚ, ktorí mali možnosť nahliadnuť do nedávno zverejnenej správy o snahách Ukrajiny a ďalších deviatich krajín na členstvo, zverejnili niektoré podrobnosti o jej obsahu.

„Komisia odporúča, aby Rada EÚ začala prístupové rokovania s Ukrajinou,“ uviedla Európska komisia. Uviedla, že rozhovory by sa mali formálne začať, keď Kyjev splní zostávajúce požiadavky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podobný návrh predložila aj v prípade Moldavska. Medzi podmienky pre Ukrajinu patrí potlačenie korupcie, prijatie zákona o lobingu v súlade s normami EÚ a posilnenie ochrany národnostných menšín.

Švédsky minister zahraničných vecí označil korupciu na Ukrajine za „pohromu, ktorú treba riešiť“, zatiaľ čo jeho fínska kolegyňa povedala, že jej krajina je „veľmi odhodlaná podporiť európsku cestu Ukrajiny“.

Neexistuje žiadna záruka dohody

Komisia okrem Ukrajiny a Moldavska priniesla pomerne dobré správy aj pre Gruzínsko. Tbilisi by malo oficiálne dostať status kandidátskej krajiny, keď vyrieši súčasné nedostatky vrátane boja proti korupcii a volebného systému.

To však neznamená, že čoskoro začne prístupové rozhovory. Krajina bude musieť prekonať ďalšie reformné prekážky, kým sa tak stane.

Očakáva sa, že lídri EÚ rozhodnú, či schvália tieto odporúčania na samite v Bruseli 14. a 15. decembra. Neexistuje žiadna záruka, že sa na tom jednomyseľne dohodnú. Napríklad Maďarsko a Slovensko sú obzvlášť chladné, pokiaľ ide o snahy Ukrajiny stať sa členom EÚ.

Členstvo v EÚ sa momentálne zdá byť problematické pre krajiny na Balkáne. Bosnu a Hercegovinu naďalej sužujú etnické rozdiely, pre ktoré sú reformy takmer nemožné. Komisia uviedla, že táto krajina by mala začať rokovania o členstve až po dosiahnutí väčšieho pokroku.

Na chvoste sú Srbsko a Kosovo

Vyjadrila znepokojenie nad justičným systémom a ďalšími zlyhaniami v oblasti práv v bosnianskosrbskej časti krajiny. Srbsko a Kosovo odmietajú normalizovať svoje vzťahy a sú na „chvoste“ v zástupe krajín čakajúcich na členstvo v EÚ.

Nádeje Turecka na vstup sú na mŕtvom bode. Krajina začala svoje rozhovory o členstve v EÚ v roku 2005, no v posledných rokoch sotva pokročili.


Správa o pokroku Ankary bola pochmúrna, napriek tomu, že sa blok spolieha na Turecko, že zabráni migrantom v príchode do Európy.

Komisia zaznamenala „vážne nedostatky vo fungovaní demokratických inštitúcií Turecka". Píše sa v ňom, že „demokratické spiatočníctvo pokračovalo“. Normy ľudských práv klesli a v boji proti korupcii sa nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok.


Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky news.sky.com.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie