• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Nemecko prešlo cez Švajčiarsko do semifinále MS v hokeji 2023, USA si poradili s Českom (video)

Nemecko prešlo cez Švajčiarsko do semifinále MS v hokeji 2023, USA si poradili s Českom (video)

Postup Nemcov znamená, že slovenskí hokejisti v rebríčku IIHF po aktuálnej sezóne klesnú na deviatu priečku a pravdepodobne budú musieť hrať olympijskú kvalifikáciu.

25.5.2023 (SITA.sk) - Výbery USA a Nemecka sa prebojovali na majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vo Fínsku a Lotyšsku už do semifinále.

Vo štvrtkovom štvrťfinále víťazi základnej A-skupiny Američania vo fínskom Tampere zdolali Čechov 3:0 a na turnaji si pripísali už ôsmy triumf za sebou.

Hráči USA v každej tretine strelili po jednom góle, do streleckej listiny sa zapísali Matt Coronato, Nick Perbix a Cutter Gauthier.

Americkí hokejisti boli v porovnaní s Čechmi výrazne strelecky aktívnejší (34:15) a pohodlne dokráčali medzi kvarteto najlepších tímov na MS 2023.

Švajčiari nepotvrdili rolu favorita

Zo slovenského pohľadu bolo dôležitejšie popoludňajšie stretnutie v lotyšskej Rige, v ktorej víťazi B-skupiny Švajčiari vyzvali Nemcov. Reprezentanti "krajiny helvétskeho kríža" boli pred duelom favoriti, no túto úlohu nepotvrdili a prehrali 1:3.

Nemci sa tretíkrát za ostatných trinásť rokov dostali do semifinále, v rokoch 2010 aj 2021 to nedotiahli k medaile a obsadili 4. priečku. Švajčiari po striebre z Kodane 2018 štvrtýkrát bez prerušenia vypadli na MS vo štvrťfinále.


Vo štvrtok síce po presnom zásahu Nemca Maximiliana Kastnera vyrovnali zásluhou Jonas Siegenthalera, ale na presné zásahy Johna Peterku a Nica Sturma v oslabení už odpovedať nedokázali.

Slováci klesnú v rebríčku IIHF

Postup Nemcov do semifinále znamená, že slovenskí hokejisti v rebríčku IIHF po aktuálnej sezóne klesnú na deviatu priečku. Je tam pravdepodobné, že o ZOH 2026 budú bojovať v kvalifikácii.

Priamo pod päť kruhov sa dostane najlepšia osmička národných výberov v rebríčku IIHF po aktuálnom šampionáte. Otáznik stále visí nad ruským výberom a ich účasťou na ZOH 2026.

Ak by padol verdikt, že Rusi sa v Taliansku nepredstavia v súvislosti s vojnou, ktorú už viac ako rok vedú na území Ukrajiny, Slovákom by na priamu účasť na ZOH 2026 mohla stačiť aj 9. priečka v rebríčku IIHF a tú aktuálne obsadia, ak sa Lotyši nestanú majstrami sveta.

Vo večerných štvrťfinálových dueloch Fíni vyzvú Kanaďanov a Lotyši Švédov.

MS v hokeji 2023

  • štvrťfinále

Tampere (Fín.)

USA - Česko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Fínsko - Kanada (19.20)

Riga (Lot.)

Švajčiarsko - Nemecko 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Lotyšsko - Švédsko (19.20)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie