• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Nelegálna výroba a predaj cigariet obrali štáty Európskej únie o miliardy eur, prvenstvo si drží Francúzsko

Nelegálna výroba a predaj cigariet obrali štáty Európskej únie o miliardy eur, prvenstvo si drží Francúzsko

Väčšine krajín sa darí čierny trh potláčať alebo držať na rovnakej úrovni, napriek tomu však v posledných dvoch rokoch rastie.

26.6.2022 (Webnoviny.sk) - Štáty Európskej únie prišli v minulom roku vďaka nelegálnej výrobe a predaju cigariet o 10,4 mld. eur. Prvenstvo patrí Francúzku, ktoré takto stratilo 6,2 miliardy eur.

Slovensko zaznamenalo výpadok na spotrebnej dani na úrovni 25 mil. eur. Vyplýva to zo štúdie o nelegálnom obchode s cigaretami v únii, ktorú zverejnila audítorská spoločnosť KPMG.

Cigarety vo Francúzsku zdraželi

V roku 2020 o 2,3 % a vlani sa spotreba pašovaných a falšovaných cigariet v únii zvýšila o 3,9 % na 35,5 miliardy kusov. Pod celkové zhoršenie výsledkov sa pritom podpísal najmä vývoj na jednom z hlavných európskych trhov, vo Francúzsku.

Francúzska vláda uviedla v roku 2017 do života nový daňový plán, ktorý viedol k zvýšeniu ceny krabičky cigariet o 50 percent na súčasných viac ako 10 eur. Týmto krokom chcela zakročiť proti 27-percentnej miere fajčenia.

Výsledkom bolo zníženie o 1,4 percentuálneho bodu na súčasných 25,5 percenta, no zároveň zvýšenie podielu nelegálnych cigariet na celkovej spotrebe z 13,1 % v roku 2017 na 29,4 % v minulom roku. To v praxi znamená, že tretina fajčiarov v krajine siaha po výrobkoch na čiernom trhu.

Ignorácia zistení z praxe

Francúzsko drží podľa správy KPMG nelichotivé prvenstvo aj v oblasti falšovaných cigariet. Takmer dve tretiny takýchto cigariet identifikovaných vlani v únii smerovalo práve na francúzsky trh.

Pred rizikami riešenia problému fajčenia cez rýchly nárast spotrebnej dane vystríhajú experti dlhodobo. Samotné zdražovanie bez naplnenia ďalších podmienok totiž núti fajčiarov obracať sa na čierny trh.

Odborníci na oblasť verejného zdravia a boj so závislosťami upozorňujú, že snaha o dosiahnutie „abstinenčného stavu“ spoločnosti len formou reštrikcií ignoruje zistenia z praxe. Podľa štatistík z oblasti odvykania totiž len malá časť fajčiarov, zhruba štyri percentá, dokáže svoj zlozvyk opustiť.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie