• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Nehnuteľnosti po deviatich rokoch rastu cien prvýkrát medziročne zlacneli, najväčší pokles bol v dvoch krajoch

Nehnuteľnosti po deviatich rokoch rastu cien prvýkrát medziročne zlacneli, najväčší pokles bol v dvoch krajoch

Zníženie cien na celoslovenskej úrovni nastalo aj v referenčnom medziročnom porovnaní. Kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 percenta nižšie sumy ako pred rokom.

Nehnuteľnosti medziročne zlacneli po deviatich rokoch nepretržitého rastu cien. Vyplýva to z aktuálnej správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o vývoji realizačných cien nehnuteľností určených na bývanie v druhom štvrťroku 2023. Podľa nej sa nehnuteľnosti na jar predávali lacnejšie, a to tak v krátkodobom porovnaní so začiatkom roka, ako aj v porovnaní so situáciou pred rokom.

Avizovaný trend poklesu cien

Na regionálnej úrovni boli ceny v medziročnom porovnaní vyššie už len v dvoch z ôsmich krajov Slovenska. Realizačné ceny všetkých nehnuteľností na Slovensku podľa ŠÚ SR v druhom štvrťroku 2023 medzikvartálne klesli o 3,9 percenta, čím sa potvrdil avizovaný trend poklesu cien zo záveru minulého roka.

„Zlacnenie zaznamenali obe sledované kategórie – ceny existujúcich nehnuteľností poklesli o 4,1 percenta a ceny nových nehnuteľnosti o 3,2 percenta,“ konštatuje štatistický úrad.

Nárast o 78 percent

Zníženie cien na celoslovenskej úrovni nastalo aj v referenčnom medziročnom porovnaní. Kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 percenta nižšie sumy ako pred rokom.

„Bol to prvý pokles po deviatich rokoch nepretržitého vzostupu cien,“ poznamenal ŠÚ SR s tým, že tento zlom sa prejavil výraznejšie pri cenách nových nehnuteľností, ktoré boli o 3,6 percenta nižšie. Existujúce nehnuteľnosti medziročne zlacneli o 1,5 percenta. V dlhodobom porovnaní s priemerom roka 2010 boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 78 percent.

Najväčší pokles v dvoch krajoch

„Nové nehnuteľnosti medzikvartálne padali rýchlejšie ako existujúce, pokles cien sa prejavil vo všetkých krajoch SR s výnimkou Trnavského,“ konštatuje ŠÚ SR s tým, že najvýraznejšie zlacneli v Trenčianskom a Žilinskom kraji, o viac ako 7 percent.


Z existujúcich nehnuteľností sa pokles cien v porovnaní so začiatkom roka prejavil v piatich krajoch, najdynamickejšie v Bratislavskom a Žilinskom kraji o viac než 6 percent. Zníženie cien evidovali aj v Trnavskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Tri regióny, kde ceny vzrástli, ale len veľmi mierne, boli Nitriansky, Banskobystrický a Prešovský kraj. V porovnaní s cenami spred roka kupujúci stále platili v priemere viac už len v dvoch spomedzi ôsmich krajov SR.

„Pri nových nehnuteľnostiach bol medziročný vývoj cien v rozpätí od poklesu 13 percent v Banskobystrickom regióne až po rast + 7,5 percent v Trnavskom kraji,“ poznamenal štatistický úrad s tým, že pokles cien nových nehnuteľností sa prejavil aj v Bratislavskom kraji.

Vyššie ceny nehnuteľností

Naopak, medziročne vyššie ceny nových nehnuteľností zotrvali s Trnavským aj v Nitrianskom a Prešovskom regióne. Dynamickejší rozpätie vývoja cien nehnuteľností sa na regionálnej úrovni prejavil pri existujúcich bytoch a domoch, od poklesu na úrovni 20 percent v Žilinskom kraji až po rast 11,5 percenta v Trnavskom kraji.


„Vyššie ceny nehnuteľností starších ako tri roky boli stále v štyroch krajoch, a to okrem spomínaného Trnavského aj v Prešovskom, Bratislavskom, a Trenčianskom kraji,“ dodal ŠÚ SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie