• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Nedostatok pracujúcich predstavuje riziko pre slovenskú ekonomiku, ponúka sa niekoľko riešení

Nedostatok pracujúcich predstavuje riziko pre slovenskú ekonomiku, ponúka sa niekoľko riešení

Zástupcovia Asociácie personálnych agentúr Slovenska identifikovali tri kľúčové výzvy, ktorým čelí slovenský pracovný trh.

27.8.2023 (SITA.sk) - S nedostatkom pracovnej sily zápasí Slovensko nielen pri vysoko kvalifikovaných špecialistoch. Kritická situácia je aj pri pracovných miestach vo výrobnej sfére, ktoré sú na vzdelanie menej náročné. Firmy aj personálne agentúry však narážajú na komplikácie.

Možných riešení sa ponúka viacero, tvrdí prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) Zuzana Rumiz. Nedostatok pracujúcich predstavuje podľa šéfky APAS pre našu ekonomiku veľké riziko.

Tri kľúčové výzvy

Približne 75 % slovenských firiem nevie už dnes nájsť vhodnú pracovnú silu a očakáva sa, že problém s nedostatkom ľudí sa bude naďalej prehlbovať vo všetkých oblastiach,“ zdôrazňuje.

Riešení sa podľa nej ponúka hneď niekoľko, Slovensko by však pri nich nemalo otáľať. Zástupcovia APAS identifikovali tri kľúčové výzvy, ktorým aktuálne čelí slovenský pracovný trh.

Zdĺhavý administratívny proces

Prvou je zdĺhavý administratívny proces. Najmä pri pozíciách, ktoré nie sú pre Slovákov finančne atraktívne, je logickým krokom dovoz pracovníkov z cudziny. Pri občanoch Európskej únie, pri ktorých zamestnávaní nie je oproti našincom zásadný rozdiel, však naše firmy nedokážu konkurovať ostatným členským krajinám ani vo výške mzdy, ani v zamestnaneckých benefitoch. Väčšiemu náboru uchádzačov z krajín mimo EÚ zas bránia zle nastavené pravidlá.

Hoci sa novelou zákona upravili podmienky zamestnávania pracovníkov zo zahraničia, tento proces sa zjednodušil a zrýchlil len v úzkom okruhu profesií. Na Slovensku však nedokážeme dlhodobo obsadiť ani ďalšie pracovné pozície, najmä v automobilovom priemysle a ďalších oblastiach výroby či logistiky, ale tiež v stavebníctve," upozorňuje Rumiz.

Udeľovanie víz

Tu je pri pracovníkoch z krajín mimo EÚ podľa nej najväčším problémom dlhý vízový proces. Kým slovenským zastupiteľstvám trvá vydanie takýchto víz aj pol roka, okolité krajiny, napríklad Poľsko, to dokážu už do týždňa.

Situácia by sa mohla v tomto smere čiastočne zlepšiť, ak sa naplní prísľub ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré v reakcii na žiadosť zamestnávateľov plánuje v budúcom roku zvýšiť počet udelených národných víz pre vybrané skupiny občanov tretích krajín,“ uviedla šéfka APAS.

Nedostatočná kvalifikácia

Druhým problémom je nevhodná alebo nedostatočná kvalifikácia uchádzačov o prácu. Pri obsadzovaní pracovných pozícií našincami nie je nízke finančné ohodnotenie jedinou prekážkou.

Firmy často narážajú aj na problém nedostatočnej alebo nevhodnej kvalifikácie. Jeho riešenie má pritom viacero rovín, od často diskutovaných zmien v oblasti školstva, ktoré sú u nás zrejme ešte behom na dlhú trať, až po možnosti rekvalifikácie.

V tomto smere je základom úspechu zmena prístupu, a to ako u zamestnávateľov, tak aj u uchádzačov o prácu,“ hovorí prezidentka APAS.

Obava zo zmeny

Zamestnávateľom odporúča prehodnotiť kritériá na uchádzačov v rámci výberových procesov a zároveň zvýšiť možnosti ich zaškoľovania, čo sa v mnohých prípadoch už deje.

Do tretice je negatívnym javom to, že mnohí zamestnanci majú obavu zo zmeny práce. V zamestnaní tak zotrvávajú aj napriek tomu, že ich súčasná práca nenapĺňa, alebo nie sú spokojní s ohodnotením.

V dnešných turbulentných časoch dávajú mnohí prednosť istote, no počet voľných pracovných miest nasvedčuje, že na takéto obavy nie je v súčasnosti dôvod. Nedostatok pracovníkov pritom nie je rovnaký ani vo všetkých oblastiach ekonomiky, ani vo všetkých oblastiach našej krajiny, takže vyššia ochota k zmene by mohla viesť k väčšej spokojnosti zamestnancov aj zamestnávateľov,“ dodala šéfka APAS.

Viac k téme: nedostatok pracovnej sily, Pracovné víza, Rekvalifikácia
Zdroj: SITA.sk - Nedostatok pracujúcich predstavuje riziko pre slovenskú ekonomiku, ponúka sa niekoľko riešení © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie