• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Nedostatok peňazí v Moskve je spôsobený viacerými faktormi, príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu

Nedostatok peňazí v Moskve je spôsobený viacerými faktormi, príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu

Ruská vláda začala drasticky znižovať výdavky federálneho rozpočtu.

29.6.2023 (SITA.sk) - Ruská vláda začala drasticky znižovať výdavky federálneho rozpočtu po tom, čo príjmy z komodít klesli na polovicu a ani zmena mechanizmu zdaňovania ropy ich nedokázala zvýšiť. Referuje o tom web The Moscow Times.

Prudký pokles výdavkov

Ako vyplýva z údajov systému Elektronický rozpočet, ministerstvo financií k 27. máju minulo 14,547 bilióna rubľov, teda 48 % ročného plánu. Príjmy v rovnakom čase dosiahli 10,66 bilióna, čiže 40 % plánu. Deficit federálnej pokladnice tak dosiahol 3,886 bilióna rubľov, čiže 134 % sumy zahrnutej v zákone o rozpočte. Údaje o príjmoch vlády však nezohľadňujú júnové dane, ktoré prídu v posledných dňoch mesiaca, čo by mohlo výrazne znížiť deficit.

Čo sa týka výdavkov, tie prudko klesli. V júni sa v rozpočte míňalo v priemere 44 miliárd rubľov denne, vypočítali analytici MMI. To je polovica priemeru za predchádzajúcich päť mesiacov, keď to bolo 88 miliárd rubľov. „Ministerstvu financií buď došli peniaze, alebo fantázia,“ prekvapene tvrdia analytici MMI.

Príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu

Oficiálne údaje o rozpočte za jún môže ministerstvo financií zverejniť na budúci týždeň. Štatistika za máj ukázala, že za päť mesiacov federálna pokladnica vybrala na daniach 9,818 bilióna rubľov, čo je o 19 % menej ako v rovnakom období minulého roka.

Príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu z 5,658 na 2,853 bilióna rubľov po tom, čo ropné spoločnosti museli zaviesť dvojciferné zľavy pre kupujúcich v Indii a Číne a export plynu na kľúčový európsky trh sa prepadol na úroveň zo 70. rokov minulého storočia.

Výdavky zároveň vyskočili o 26 % na 13,229 bilióna rubľov, z čoho takmer tretina, celkom 3,9 bilióna rubľov, pripadla na tajné položky. Objem uzavretých výdavkov federálnej pokladnice vyskočil podľa expertov z Gajdarovho inštitútu pre hospodársku politiku o 3,5 bilióna rubľov, teda takmer desaťnásobne.

Financie vyhradené na armádu

Asi 80 % „uzavretých“ prostriedkov putuje na financovanie armády a obrany štátu. Tajné vojenské výdavky do konca mája mohli dosiahnuť úroveň 3,1 bilióna rubľov. A berúc do úvahy otvorené prostriedky, celkové výdavky na armádu a výrobu zbraní do konca mája dosiahli takmer 4 bilióny rubľov.

To je o 38 % viac ako federálny rozpočet vyčlenený na sociálne zabezpečenie obyvateľstva (2,986 bilióna rubľov), trikrát viac výdavkov na podporu národného hospodárstva (1,269 bilióna rubľov) a takmer šesťkrát viac ako príspevky na vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť (zhodne po približne 700 miliárd rubľov).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie