• Dnes je: Štvrtok 21. septembra 2023 meniny má Matúš

Náš svet sa začína vymykať spod kontroly, varoval Guterres svetových lídrov na Valnom zhromaždení OSN (video)

Náš svet sa začína vymykať spod kontroly, varoval Guterres svetových lídrov na Valnom zhromaždení OSN (video)

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov upozornil na rastúce globálne výzvy a geopolitické napätie.

19.9.2023 (SITA.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) varoval svetových lídrov pred rastúcimi globálnymi výzvami a geopolitickým napätím, proti ktorým „zdá sa, nie sme schopní spojiť sa, aby sme zareagovali".

Na otvorení zasadnutia Valného zhromaždenia OSN António Guterres vymenoval existenčné hrozby, ktorým čelí svet, od klimatickej zmeny po prevratné technológie, ako je umelá inteligencia. Tiež poukázal na vojnu na Ukrajine ako na ukážkový príklad toho, ako krajiny porušujú svoj záväzok dodržiavať mierový sľub Charty OSN a mandát zaručiť suverenitu a územnú celistvosť všetkých členských krajín.

Multipolárny svet

Náš svet sa začína vymykať spod kontroly. Geopolitické napätie rastie. Globálne výzvy narastajú. A zdá sa, že nie sme schopní spoločne reagovať," povedal Guterres zdôrazňujúc, že spôsoby, akými krajiny spolupracujú, sa musia vyvíjať, aby dokázali čeliť tejto dobe.

Svet sa zmenil. Naše inštitúcie nie. Nemôžeme efektívne riešiť problémy také, aké sú, ak inštitúcie neodrážajú svet taký, aký je. Namiesto riešenia problémov riskujú, že sa stanú súčasťou problému,“ prízvukoval.

Toto všetko sa podľa Guterresa deje, keď svet prechádza „chaotickou premenou" a rýchlo prechádza z krátkeho obdobia „unipolarity" - nadvlády jedinej mocnosti, Spojených štátov - k multipolárnemu svetu s mnohými mocenskými centrami. To je v mnohých smeroch pozitívne, povedal.

Svet potrebuje činy, nie slová

Multipolárny svet však potrebuje silné, efektívne multilaterálne inštitúcie, kde všetky krajiny spolupracujú na riešení svetových výzev. Preto súčasné inštitúcie potrebujú reformy, inak hrozí rozpad.

Generálny tajomník OSN varoval pred prehlbovaním priepastí medzi ekonomickými a vojenskými mocnosťami, medzi krajinami rozvinutého Severu a rozvojového Juhu, medzi globálnym Západom a Východom. Svet podľa neho potrebuje činy, nie len slová, a kompromis na riešenie svetových problémov a prijatie reforiem.

Len jeden stály člen Bezpečnostnej rady

Tohtoročné Valné zhromaždenie OSN je prvé plnohodnotné stretnutie svetových lídrov odvtedy, čo pandémia COVID-19 narušila dopravu. Rečniť by malo 145 svetových lídrov. Po prvý raz za mnoho rokov však bude len americký prezident Joe Biden jediný prítomný rečniaci líder krajiny, ktorá je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

Čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský vodca Vladimir Putin, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak sa nezúčastnia. To by podľa agentúry AP mohlo sústrediť pozornosť na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Bidena, ktorého budú sledovať hlavne pre názory na Čínu, Rusko a Ukrajinu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 21. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 21 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Predpoludním sa vyhnete finančnému riziku. Tešte sa na večer! Čaká vás prekvapujúce stretnutie a dozviete sa nové správy. Pozor, aby ste nezanedbali pohostinnosť.

Býk 21.4. - 21.5.

Úlohy stojace pred vami zvládnete, aj keď mnohé budú znamenať pre vás stratu. Zamerajte sa na citový život. Niečo by ste v ňom mohli zlepšiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.

Rak 22.6. - 22.7.

Všetkých v okolí prekvapí vaša usilovnosť a činorodosť. Budete mať úspech pri presadzovaní požiadaviek. Do citových vzťahov silu nemiešajte!Všetky Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie