• Dnes je: Utorok 23. apríla 2024 meniny má Vojtech

Nálady aj vývoj vo finančnom sektore sa menia. Bude NBS nútená zmeniť aj úroveň proticyklického vankúša?

Nálady aj vývoj vo finančnom sektore sa menia. Bude NBS nútená zmeniť aj úroveň proticyklického vankúša?

Banky disponujú dostatočnou úrovňou kapitálu a sú schopné generovať zisk.

Národná banka Slovenska (NBS) neočakáva potrebu zmeny úrovne proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku. Motivácie k výraznému zadlžovaniu sa vplyvom ochladzovania cyklu podľa vyjadrení banky znižujú. To vytvára predpoklad, že v ďalšom období by sa riziká v dôsledku cyklu mohli kumulovať pomalšie.

Vývoj vo finančnom sektore

Na druhej strane, v portfóliu bánk však podľa NBS ostávajú riziká naakumulované z minulosti. Zároveň časť dnes poskytovaných úverov vykazuje rizikovejšie parametre.


Nálady, ako aj vývoj vo finančnom sektore sa menia. Zvyšujúce sa úroky, neistota a pretrvávajúca inflácia ochladzujú motiváciu k zadlžovaniu sa. To sa podľa národnej banky prejavuje v zmiernení rastu úverov, predovšetkým hypoték.

Situácia na trhu nehnuteľností

Mení sa situácia aj na trhu nehnuteľností, kde ceny po rokoch silného rastu v závere roka poklesli. V podnikoch stále pretrváva potreba krátkodobého financovania v dôsledku rastúcich nákladov, avšak aj u nich sa znížil dopyt po dlhodobých investičných úveroch.


Obavy z ekonomickej recesie sa síce zmiernili, pribúdajú však signály, že finančný cyklus sa začína obracať. To však automaticky neznamená podľa NBS aj nižšie riziko. Pribúdajú úvery na hrane regulatórnych limitov s krátkymi fixáciami, čo v prostredí rastúcich sadzieb môže predstavovať riziko. Zároveň slovenské banky ako jedny z mála v Európe zatiaľ nesprísňovali úverové štandardy pri hypotékach.

Proticyklický kapitálový vankúš

„Banky disponujú dostatočnou úrovňou kapitálu a sú schopné generovať zisk. To im umožňuje pokryť aj prípadné straty z prítomných rizík. Aktuálne tak nevzniká potreba zmeny úrovne proticyklického kapitálového vankúša,“ uviedla centrálna banka. Proticyklický kapitálový vankúš tak ostáva na úrovni 1,5 %.


Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 23. apríl 2024

horoskopy na dnes utorok 23 april 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V práci sa vám konečne otvoria nové šance. Mali by ste ich využiť najlepšie, ako len viete. Trochu húževnatosti a výsledky predbehnú očakávanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Záležitosti tvojho srdca, ktoré sa zdali doteraz pomýlené sa začínajú prejavovať opäť ako reálne. Treba sa len viac angažovať a vyliezť zo svojej ulity.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozčaruje vás niečie rozhodnutie, ale nezúfajte. Aspoň už konečne budete vedieť, na čom ste. Ak porozmýšľate, prídete na to, že malo prísť už skôr.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes sa nebudete cítiť celkom vo svojej koži, čo sa prejaví striedaním nálad. Nedajte sa ovplyvniť momentálnou náladou na neuvážené činy, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať.
Všetky Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie