• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Nakazení žiaci, rodičia aj učiteľ. V Ružinove zatvorili škôlku a podozrenie majú aj na základných školách

Nakazení žiaci, rodičia aj učiteľ. V Ružinove zatvorili škôlku a podozrenie majú aj na základných školách

Počas tohto týždňa sa do rizikovej zóny dostali ďalšie školy a škôlky v Ružinove.

V bratislavskom Ružinove je podozrenie na nákazu koronavírusom v niekoľkých školách a škôlkach. Starosta mestskej časti Martin Chren o tom informuje na sociálnej sieti.

„V tejto chvíli vieme, že informácie sa už medzi rodičmi šíria a nechceme, aby vznikali dezinformácie, napätie a zbytočné obavy,“ vysvetľuje starosta.

Minulý týždeň Ružinov uzavrel MŠ Haburská 4 z dôvodu pozitívne testovaného dieťaťa, ktoré tam chodilo počas posledného prázdninového týždňa.

Nepoznajú výsledky ďalších testov

„Dnes už vieme, že pozitívne testovaní boli aj dvaja jeho spolužiaci, vírus sa teda zrejme v škôlke šíril,“ informoval starosta a dodal, že mestská časť zatiaľ nepozná výsledky testov ďalších detí a učiteľov z tejto škôlky. Na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave musí byť materská škola uzavretá až do 13. septembra.


Počas tohto týždňa sa do rizikovej zóny dostali ďalšie školy a škôlky v Ružinove. „V ZŠ Borodáčova a ZŠ Ostredková máme po jednom prípade pozitívne testovaného rodiča detí. V ZŠ Borodáčova museli z dôvodu menšej skupiny žiakov v triede upraviť vzdelávanie danej triedy na dištančnú formu. V ZŠ Ostredková fungujú bez obmedzení, zvyšujú však pozornosť,“ uviedol Chren a dodal, že v ZŠ Nevädzová bol pozitívne testovaný pedagogický zamestnanec, niekoľko kolegov zostáva v domácej karanténe a čaká na testy.


„Opatrenia, ktoré boli škole uložené, sa zatiaľ nijako netýkajú detí z tejto školy,“ vysvetlil. V ZŠ Mierová bol pozitívne testovaný jeden žiak, ktorý bol v posledný prázdninový týždeň v triede s nakazeným dieťaťom z MŠ Haburská. „V súlade s pravidlami jeden prípad nákazy neznamená, že by sa škola alebo trieda mali zatvárať, sprísňujú sa však prevádzkové opatrenia,“ doplnil.


Riaditelia komunikujú s hygienikmi

V ďalšej Ružinovskej základnej škole bol potvrdený prípad pozitívne testovaného dieťaťa, ktoré zatiaľ do školy nenastúpilo, koncom leta však mohlo mať kontakt s niektorými spolužiakmi.


„Keďže sa však dodnes žiadne šírenie vírusu z tohto zdroja neprejavuje, nie je ani dôležité túto školu menovať,“ podotkol starosta a dodal, že vo všetkých týchto prípadoch školy pokračujú v prevádzke a ich riaditelia komunikujú s RÚVZ v Bratislave a prijímajú opatrenia podľa manuálu z ministerstva.


„Podozrenia na ochorenie z dôvodu príznakov alebo kontaktu sme mali aj na dvoch ďalších škôlkach. V jednom prípade však už poznáme výsledok pedagogického zamestnanca, ktorý bol negatívny, v druhom prípade učiteľ zostáva bez príznakov v domácej karanténe a čaká na testovanie,“ vysvetlil Chren a dodal, že riziko možnosti šírenia nákazy z tohto zdroja považuje za nízke.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie