• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

NAKA pri akcii Barón zadržala a obvinila funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

NAKA pri akcii Barón zadržala a obvinila funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

Slovenský pozemkový fond však podľa neho uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb.

V Trnavskom a Nitrianskom kraji v pondelok zasahovala Národná kriminálna agentúra. Ako ďalej informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, policajná akcia s krycím názvom Barón súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu.

Výsledkom akcie sú piati zadržaní, ktorých polícia už aj obvinila. Medzi obvinenými je niekoľko funkcionárov Slovenského pozemkového fondu.

Obzvlášť závažný zločin

„Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou a so škodou veľkého rozsahu,“ uviedol Slivka s tým, že skupina pôsobila na území Trnavského a Bratislavského kraja.

„V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku mali obvinení pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu. S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu na oprávnenú osobu,“ vysvetlil Slivka.

Slovenský pozemkový fond však podľa neho uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb.

Navýšená hodnota pozemkov

Na základe zmlúv bol podľa polície zostatok reštitučného nároku neoprávnene navýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2 milióna eur.


„Na páchaní tohto skutku sa už mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny, a to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom Slovenského pozemkového fondu, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Bývalému zamestnancovi SPF toto obvinenie vyšetrovateľ vzniesol v súvislosti s následným odpredajom sporných, reštituovaných pozemkov,“ povedal Slivka. Doplnil, že vo veci sa naďalej uskutočňujú vyšetrovacie úkony, preto viac informácií nie je možné poskytnúť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie