• Dnes je: Piatok 22. septembra 2023 meniny má Móric

Najčastejšie chyby, ktoré spomaľujú návrh na vklad do katastra

Najčastejšie chyby, ktoré spomaľujú návrh na vklad do katastra

Prerušenia konania o návrh na vklad spôsobuje potom kupujúcemu nie len problémy v časovom harmonograme, no prichádza aj o povinnosť katastra konať v skrátenej lehote 15 dní.

Kúpa nehnuteľnosti so sebou neprináša len dilemu pri výbere nových závesov. V rade potrebných administratívnych úkonov je nutné tesne po uzavretí zmluvy podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

Ide o neúprosný úkon, bez ktorého kupujúci nie je právoplatným vlastníkom nehnuteľnosti.

Návrh do katastra sa vždy predkladá príslušnému okresnému úradu na katastrálny odbor a musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. V prípade, že niečo chýba, úrad celé konanie zastaví a budúci majiteľ nehnuteľnosti je opäť o čosi ďalej k získaniu listu vlastníctva.

Najčastejšie chyby v piatich bodoch


O konkrétnych prípadoch priamo z praxe hovorí aj Miroslav Tomčiak, konateľ realitnej kancelárie Dominant Real. Z dlhoročnej praxe s mnohými kupujúcimi a v častom kontakte s katastrálnym odborom dokáže pomenovať viaceré momenty, kde robia ľudia najčastejšie chyby a na čo zabúdajú.


  1. Častou požiadavkou smerom na kataster je, aby konal v zrýchlenom konaní, a teda v skrátenej lehote do 15 dní. Žiadateľ aj uhradí poplatok 266 eur, avšak zabudne uviesť tento fakt do návrhu na vklad. Ak tam táto veta chýba, kataster preruší konanie.
  2. Často sa opomína na všetky potrebné prílohy a špeciálne, že zmluva, na základe ktorej má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, má byť v dvoch vyhotoveniach.
  3. Pri prevode bytu mnohokrát chýba doklad od správcu o tom, že vlastník nemá žiadne nedoplatky na úhradách, ktoré sú spojené s užívaním bytu alebo nebytových priestorov.
  4. Medzi zbytočné zdržania celého procesu by sme mohli zaradiť neuvedenie občianstva a korešpondenčnej adresy, či často dodávané kópie, pričom kataster vyžaduje originál, resp. úradne overenú kópiu.
  5. No a víťazom v prerušení celého konania je podávanie návrhu na vklad elektronickou formou. V tomto prípade postačí chyba pri vypisovaní formulára, chýbajúci podpis, alebo chybne či nekompletne naskenované zmluvy. Ľudia si tiež často nekontrolujú elektronické schránky, kam sú doručované rozhodnutia a notifikácie a potom zabudnú uhrádzať poplatky.


Prerušenia konania o návrh na vklad spôsobuje potom kupujúcemu nie len problémy v časovom harmonograme, no prichádza aj o povinnosť katastra konať v skrátenej lehote 15 dní. Preto radou na záver je nechať si poradiť a vložiť svoje zmluvy do rúk odborníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie