• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Na zoznam hľadaných osôb zaradili ruské úrady aj člena zoskupenia Pussy Riot Pjotra Verzilova

Na zoznam hľadaných osôb zaradili ruské úrady aj člena zoskupenia Pussy Riot Pjotra Verzilova

Pjotr Verzilov na seba upútal pozornosť, keď počas finále futbalových majstrovstiev sveta v Moskve vbehol na ihrisko a protestoval proti policajnej brutalite.

15.11.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady v pondelok zaradili na zoznam hľadaných osôb Pjotra Verzilova, prominentného člena aktivistického zoskupenia Pussy Riot, čím ďalej vystupňovali tlak na opozičných aktivistov a nezávislé médiá.

Verzilova, ktorý je aj vydavateľom spravodajského portálu Mediazona, spolu s týmto médiom a jeho šéfredaktorom Sergejom Smirnovom úrady v septembri zaradili do registra zahraničných agentov.

Označenie so sebou prináša dodatočnú kontrolu zo strany vlády a má silne negatívny nádych, čo môže diskreditovať dotknuté osoby.

Zoznam hľadaných osôb

Podľa Verzilovovho zástupcu Leonida Solovjova sa meno jeho klienta dostalo na zoznam hľadaných osôb ruského ministerstva vnútra z dôvodu, že úradom nenahlásil svoje kanadské občianstvo.

Vo vyjadrení pre štátnu tlačovú agentúru Tass Solovjov zdôraznil, že Verzilovi za tento priestupok nehrozí trest odňatia slobody a v prípade odsúdenia mu môžu nariadiť zaplatenie pokuty alebo verejno-prospešné práce.

Rusom, ktorí nenahlásia svoje druhé občianstvo, od roku 2014 hrozí pokuta do výšky 200-tisíc ruských rubľov (RUB) alebo až 400 hodín verejno-prospešných prác.

Razie u reportérov

Ruská vláda v posledných mesiacoch označila početné nezávislé médiá a novinárov za „zahraničných agentov“ a vykonala razie v domovoch niekoľkých významných reportérov.

Vydavateľa jedného média, ktoré zverejňovalo investigatívne reportáže o údajnej korupcii a zneužívaní moci zo strany najvyšších ruských predstaviteľov a oligarchov blízkych prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postavili mimo zákon ako „nežiaducu“ organizáciu.

Ukončujú svoju činnosť

Dve ďalšie spravodajské médiá zase ukončili činnosť po tom, čo ich úrady obvinili z napojenia na „nežiaduce“ organizácie. Podobnému tlaku čelia v Rusku aj skupiny ochrancov ľudských práv, pričom najmenej dve z nich v posledných mesiacoch ukončili činnosť, aby sa vyhli ďalším represiám.

Verzilov na seba upútal celosvetovú pozornosť, keď v roku 2018 spolu s ďalšími troma aktivistkami Pussy Riot počas finále futbalových majstrovstiev sveta v Moskve vbehol na ihrisko, aby protestoval proti policajnej brutalite. Za tento čin si odsedel 15 dní vo väzení.

(1 EUR = 82,6649 RUB)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie