• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Na vyššie dane z tabakových výrobkov doplatia sociálne najslabší občania, tabaková firma pomenovala kľúčový problém a žiada o nápravu

Na vyššie dane z tabakových výrobkov doplatia sociálne najslabší občania, tabaková firma pomenovala kľúčový problém a žiada o nápravu

Sadzby všetkých ostatných kategórií tabakových výrobkov porastú v roku 2024 aj 2026 približne o 12 percent, sadzba na tabak v roku 2024 podľa návrhu narastie až o 37 % a v roku 2026 o ďalších 27 %

Parlament by mal v utorok hlasovať o legislatívnom návrhu, ktorého súčasťou je aj zvýšenie sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia ako výrobca aj distribútor rozumie zámeru vlády Roberta Fica zvýšiť sadzby dane z tabaku, ako aj potrebe skráteného legislatívneho konania vzhľadom na nevyhnutnosť schválenia štátneho rozpočtu na rok 2024.

„Podporujeme aj postupný a proporčný rast spotrebných daní,“ uviedla spoločnosť.

Kľúčový problém návrhu

Za kľúčový problém návrhu spoločnosť považuje neproporčné zvýšenie sadzby dane z tabaku určeného na ručné zhotovenie cigariet.

„Predmetná kategória slúži ako akási záchranná sieť pre fajčiarov, ktorí nemajú prostriedky na nákup klasických cigariet a hľadajú lacnejšiu alternatívu namiesto prechodu na nelegálne výrobky. Typickým spotrebiteľom tejto kategórie sú práve sociálne najslabší občania, ktorí sa tak po zvýšení dane stanú najviac dotknutou skupinou fajčiarov,“ upozorňuje spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia.

Kým nové sadzby dane podľa návrhu zaťažia jednu škatuľku cigariet sumou približne 40 centov, spotrebiteľské balenie tabaku sa zaťaží rekordnou sumou až 1,50 eura.

„Sadzby všetkých ostatných kategórií tabakových výrobkov porastú v roku 2024 aj 2026 približne o 12 percent, sadzba na tabak v roku 2024 podľa návrhu narastie až o 37 % a v roku 2026 o ďalších 27 %,“ zdôraznila spoločnosť.

Trojnásobok požiadavky Európskej únie

Európska legislatíva požaduje minimálnu sadzbu dane tabaku na úrovni 60 eur na kilogram a zároveň umožňuje nižšie zdanenie tabaku približne o tretinu oproti cigaretám.

„Ak by bol predmetný návrh schválený v nezmenenej podobe, sadzba na tabak na Slovensku sa v roku 2026 dostane na úroveň bezmála trojnásobku toho, čo požaduje Európska únia,“ uviedla firma. Zároveň by sa Slovensko už v roku 2024 stalo po Holandsku, Belgicku a Spojenom kráľovstve štvrtou krajinou s najvyšším nárastom spotrebnej dane kategórie tabaku, pričom kúpna sila na Slovensku je v porovnaní s týmito krajinami výrazne nižšia.


„Dá sa predpokladať, že takýto vysoký nárast by bol pre kategóriu tabaku likvidačný a jej spotrebitelia by boli nútení prejsť na nelegálne výrobky,“ varuje spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia. Poslancov parlamentu preto žiada, aby znížili navrhované sadzby na tabak určený na ručné zhotovenie cigariet.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie