• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Na Ukrajine zahynul 32-ročný novinár francúzskej agentúry, dostal sa pod paľbu rakiet Grad

Na Ukrajine zahynul 32-ročný novinár francúzskej agentúry, dostal sa pod paľbu rakiet Grad

Podľa organizácie Reportéri bez hraníc a Výboru na ochranu novinárov dosiaľ pri pokrývaní vojny na Ukrajine zahynulo najmenej 10 pracovníkov médií.

10.5.2023 (SITA.sk) - Počas raketového útoku v blízkosti východoukrajinského mesta Bachmut v utorok zahynul novinár francúzskej tlačovej agentúry Agence France-Presse (AFP).

Tridsaťdvaročný videokoordinátor Arman Soldin bol so skupinou novinárov AFP, ktorí cestovali s ukrajinskými vojakmi, keď sa dostali pod paľbu rakiet Grad, informovala francúzska agentúra. Zvyšok tímu AFP vyviazol bez zranení.

Útok sa stal neskoro popoludní v blízkosti mesta Časiv Jar, neďaleko spomenutého Bachmutu. Ruské sily sa pokúšajú mesto obsadiť už deväť mesiacov a z Bachmutu sa stal cieľ najdlhšej bitky vojny na Ukrajine.

Jeho smrť je príšernou pripomienkou rizík a nebezpečenstiev, ktorým denne čelia novinári pokrývajúci konflikt na Ukrajine,“ vyjadril sa predseda AFP Fabrice Fries.

Soldin sa narodil v Sarajeve a bol francúzskym občanom, uvádza AFP. Na Ukrajinu pricestoval len deň po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie z 24. februára 2022 a v posledných mesiacoch často cestoval na front.

V máji 2022 zahynul v Sjevjerodonecku francúzsky novinár Frédéric Leclerc-Imhoff, ktorý pracoval pre BFM-TV.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie