• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Na spochybňovanie vakcín proti COVID-19 odpovedajú dáta z Talianska. Koľko plne zaočkovaných tam zomrelo?

Na spochybňovanie vakcín proti COVID-19 odpovedajú dáta z Talianska. Koľko plne zaočkovaných tam zomrelo?

Dôvodom úmrtí u plne zaočkovaných jedincov je podľa odborníkov fakt, že starší pacienti s viacerými chronickými ochoreniami môžu mať zníženú schopnosť imunitnej odpovede.

Napriek množstvu faktov podporujúcich očkovanie proti ochoreniu COVID-19, niektorí ľudia stále váhajú či vakcínu odmietajú. Častým argumentom je neúčinnosť vakcín, čo však úspešne vyvrátilo niekoľko aktuálnych štúdií.

Talianske orgány verejného zdravia napríklad tento týždeň zverejnili súhrnnú správu, ktorá hovorí, že takmer 99 percent ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 od februára tohto roka, nebolo úplne zaočkovaných.

Znamená to, že buď nedostali žiadnu vakcínu, alebo mali vo svojom tele iba jednu dávku. Dokazuje sa tak aj to, že na dosiahnutie komplexnej ochrany je pri dvojdávkových vakcínach nutné absolvovať obe kolá očkovania, tak ako tvrdia odborníci.

Vysoký vek

Správa zverejnená Istituto Superiore di Sanit? (ISS), ktorého zriaďovateľom je talianske ministerstvo zdravotníctva, takisto uvádza, že aj spomedzi plne zaočkovaných ľudí umierali najmä pacienti vo vysokom veku.

Od februára v Taliansku zomrelo na ochorenie COVID-19 konkrétne 127 044 ľudí, pričom priemerný vek pacientov bol 80 rokov. Konkrétne 1 479 osôb bolo mladších ako 50 rokov a 355 malo menej ako 40 rokov. Väčšina mala ďalšie vážne zdravotné ťažkosti.


Pokiaľ ide o komorbidity, teda súbežné ochorenia u tých, ktorí zomreli na COVID-19, najčastejšie hlásenou diagnózou bola arteriálna hypertenzia. Po nej nasledoval diabetes mellitus 2. typu, ischemická choroba srdca, atriálna fibrilácia a demencia.

Príčiny

Najčastejšie hlásenými komplikáciami u plne zaočkovaných ľudí, ktorí zomreli na COVID-19, sú akútne respiračné zlyhanie, akútne poškodenie obličiek, superinfekcia a akútne poškodenie myokardu. Čím sa očkovali?


Tieto osoby boli očkované vakcínami Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna, Vaxzevria od firmy AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, ako aj Johnson & Johnson.

Dôvodom úmrtí u plne zaočkovaných jedincov je podľa odborníkov fakt, že starší pacienti s viacerými chronickými ochoreniami môžu mať zníženú schopnosť imunitnej odpovede, a preto sú napriek očkovaniu náchylní na infikovanie sa koronavírusom.

Izraelské očkovanie

Takýchto časovo rozsiahlych štúdií zatiaľ momentálne viac nie je, no čiastkové údaje zo Spojeného kráľovstva či Izraela poskytujú podobné závery, ako talianske úrady. Očkovanie chráni pred hospitalizáciami aj úmrtiami.


Platí to aj napriek informáciam zo začiatku tohto mesiaca, ktoré hovoria o poklese účinnosti vakcíny Comirnaty. V Izreali, krajine s vysokou zaočkovanosťou, totiž v uplynulých týždňoch opäť stúpa počet nakazených, takmer 90 percent nových prípadov predstavuje variant Delta.


Účinnosť vakcíny sa, čo sa týka prevencie infekcie, podľa izraelských orgánov znížila na 64 percent. Na strane druhej je však táto mRNA vakcína stále na 93 percent účinná v prípade predídenia ťažkému priebehu ochorenia či hospitalizácie.

Britské údaje

Minulý týždeň aj britská vládna agentúra Public Health England zverejnila správu, v ktorej sa píše, že z celkového počtu 3 692 hospitalizácií pre ochorenie COVID-19 bolo 2 152 (58 percent) medzi neočkovanými a 843 (23 percent) medzi plne zaočkovanými.


Pri ostatných hospitalizáciách buď neboli informácie o očkovaní dostupné alebo mali pacienti po prvej dávke, takže neboli úplne očkovaní. Ako pripomína analytik Martin Smatana, priebeh ochorenia závisí od mnohých faktorov.

To, či skončíme v nemocnici, ovplyvňujú celková imunita, BMI index, vek či pridružené ochorenia. „Sám som si myslel, že mne niečo také nehrozí a nakoniec som si poležal dva týždne na ružinovskom pľúcnom. COVID je nevyspytateľný a zákerný. Nepodceňujte to,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie