• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Na Slovensku zomrelo v roku 2020 najviac ľudí od 2. svetovej vojny, dôvodom pandémia koronavírusu

Na Slovensku zomrelo v roku 2020 najviac ľudí od 2. svetovej vojny, dôvodom pandémia koronavírusu

Najvyšší nárast počtu úmrtí sa prejavil v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

10.2.2021 (Webnoviny.sk) - Na Slovensku zomrelo v roku 2020 najviac ľudí od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo oddelenie komunikácie úradu.

Celkovo vlani na Slovensku zomrelo takmer 59-tisíc ľudí. Počet zosnulých seniorov vo veku nad 65 rokov stúpol o viac ako 15 percent. Štatistiky úmrtnosti výrazne poznačila pandémia koronavírusu a úmrtia spôsobené ochorením COVID-19.

Nárast úmrtí v októbri, novembri aj decembri

Decembrový počet zomretých osôb bol o 58 percent vyšší ako priemer predošlých rokov. V skupine seniorov nad 65 rokov bol oproti priemeru predošlých rokov počet úmrtí vyšší o 71,1 percenta, čo predstavuje viac ako 5 900 úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus

Nárast úmrtnosti bol zaznamenaný aj v októbri a novembri minulého roka. V októbri počet úmrtí vzrástol o 22,5 percenta, v novembri o 40,6 percenta.

„Celoročný nárast o vyše desať percent pozitívne ovplyvnil fakt, že až do septembra zomieral mesačne porovnateľný počet ľudí ako predošlé roky. Od októbra však tempo rastu počtu zomretých zvyšovalo dynamiku,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka Odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR. V decembri zomrelo na Slovensku spolu 7 282 osôb.

Na konci rebríčka Bratislavský kraj

Najvyšší nárast počtu úmrtí sa prejavil v Trenčianskom a Prešovskom kraji, kde ich počet vzrástol v porovnaní s päťročným priemerom o viac ako 14 percent. Vyšší nárast zaznamenali aj v Košickom kraji (11,9 percenta). Najnižší nárast sa prejavil v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji, tam vzrástol počet úmrtí o necelých sedem percent.


Extrémne vysoké prírastky zomretých sa prejavili v jednotlivých regiónoch v decembri 2020, vyššie hodnoty ako malo celé Slovensko sa v tomto mesiaci prejavili predovšetkým v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji. V týchto regiónoch zomrelo o 78 percent viac ľudí ako počas predošlých rokov. Nasledovali Prešovský a Trnavský kraj s nárastom nad 60 percent.


Na konci rebríčka rastu počtu zomretých bol Bratislavský kraj, v ktorom zomrelo o viac ako 30 percent osôb viac ako predošlé roky.


Vyšší počet úmrtí bol na Slovensku zaznamenaný naposledy v roku 1945, zomrelo vtedy 67,5-tisíca ľudí a v roku 1927, počas ktorého zomrelo viac než 59-tisíc ľudí.


Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Vo Wu-chane vyšetrujú pôvod covidu. Podľa Šándora je to zbytočné, Čínu viní z utajovania informácií

Epidemiológ očakáva ďalšiu pandémiu. Otázka nie je, či príde, ale kedy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie