• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Na Slovensku pretrváva segregácia rómskych detí vo vzdelávaní a prax ukazuje, že školy upevňujú systémový rasizmus

Na Slovensku pretrváva segregácia rómskych detí vo vzdelávaní a prax ukazuje, že školy upevňujú systémový rasizmus

Medzinárodný deň Rómov: Pred 52 rokmi sa Rómovia oficiálne dohodli na vlajke, hymne a označení svojho etnika

Na Slovensku pretrváva segregácia rómskych detí vo vzdelávaní. Skonštatovala to v tlačovej správe výskumníčka Kamila Gunišová pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla.

Na Slovensku sú stále triedy a?školy, do ktorých chodia len rómske alebo prevažne rómske deti. Toto odčleňovanie rómskych detí od nerómskych vo vzdelávaní predstavuje podľa Amnesty International (AI) Slovensko nezákonnú segregačnú prax, ktorú treba ukončiť. Zodpovednosť za desegregáciu nesie podľa Gunišovej predovšetkým štát, jeho ministerstvá a obce.

Školy upevňujú systémový rasizmus

Napriek tomu, že segregácia je nezákonná a?porušuje medzinárodne ľudskoprávne záväzky, ako aj vnútroštátne právo Slovenska, je podľa AI pre väčšinu rómskych detí každodennou realitou.

Najvyšší súd Slovenskej republiky v prelomovom rozhodnutí o diskriminácii rómskych detí na ZŠ Podsadek v Starej Ľubovni vymedzil segregáciu ako zvláštnu formu diskriminácie spočívajúcej v systematickom oddeľovaní, ktorá bráni integrácii menšín a posilňuje stereotypy a rasizmus. Prax ukazuje, že školy sú ideálnym priestorom na upevňovanie systémového rasizmu.

Nezákonná segregačná prax

Nerómovia a tak môžu prežiť celý svoj život bez vytvárania akýchkoľvek funkčných väzieb s?Rómami s pocitom, že tak je to správne a?o?nič tým neprichádzajú, ba naopak, získavajú.

Skúsenosť s desegregovaným vzdelávaním sa pritom preukázateľne priaznivo odráža v zlepšení mnohých socioekonomických ukazovateľov, ako sú napríklad vyššie dosiahnuté vzdelanie, vyššie zárobky, výrazné zníženie výskytu chudoby či zlepšené zdravie, aj na makroekonomických ukazovateľoch.

Medzinárodný deň Rómov: Pred 52 rokmi sa Rómovia oficiálne dohodli na vlajke, hymne a označení svojho etnika

Svet si každoročne 8. apríla pripomína Medzinárodný deň Rómov. Ako informoval v tlačovej správe Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, pred 52 rokmi, 8. apríla 1971, sa v Orpingtone vo Veľkej Británii stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na kongrese, na ktorom sa dohodli na rómskej vlajke ako symbole Rómov.

Zároveň na melódiu ľudovej piesne napísal Zarko Jovanovič text skladby „Gelem, gelem“, ktorú delegáti kongresu prijali za rómsku hymnu. Delegáti sa takisto dohodli na spoločnom označení Rómovia a odmietli pomenovania „Cigáni, Zigeuner, Gipsy“, ktoré po stáročia znamenali očierňovanie, marginalizáciu a vylúčenie.


V roku 1990, na štvrtom svetovom kongrese Rómov, bol 8. apríl na pamiatku stretnutia v Orpingtone vyhlásený za Medzinárodný deň Rómov.

Medzinárodný deň Rómov

„Dnes oslavujeme našu bohatú kultúru, jazyk, ktorými sme obohatili dedičstvo nielen Európy, ale celého sveta,“ uviedol splnomocnenec vlády Ján Hero. Rómovia sa podľa neho dokážu presadiť v každej oblasti.


„Čo mnohým chýba, je príležitosť a podmienky na to, aby mohli na sebe pracovať. Zodpovednosť však neleží len na pleciach štátnych úradov a samospráv, ale na nás všetkých,“ skonštatoval Hero.


Doplnil, že nie je možné vyriešiť problémy a zlepšiť životy ľudí, pokiaľ sa nebudú všetci snažiť, pokiaľ každý neprispeje nejakou formou.


„Iba vtedy, keď sme odhodlaní pracovať ruka v ruke, môžeme budovať komunity, ktoré sa postavia proti nenávisti, budú sa k sebe správať dôstojne a využijú každú príležitosť na šírenie tolerancie,“ dodal splnomocnenec.

Dôležitá rómska osobnosť Ján Cibuľa


Československo na spomínanom kongrese zastupoval Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, rodák zo slovenského Klenovca. Ján Cibuľa je podľa úradu splnomocnenca jednou z najvýznamnejších rómskych osobností Slovenska.


V čase konania kongresu už žil vo Švajčiarsku, kde emigroval po roku 1968. V roku 1978 bol hlavným organizátorom druhého kongresu Rómov, ktorý sa uskutočnil v Ženeve a zúčastnilo sa ho viac ako 120 delegátov. Bol tiež prvým prezidentom Medzinárodnej rómskej únie (IRU – International Romani Union), ktorá sa stala pozorovateľskou organizáciou OSN.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie