• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur, vyrobená bude koncom roka (foto)

Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur, vyrobená bude koncom roka (foto)

Božena 5 je slovenský efektívny odmínovací stroj.

28.9.2023 (SITA.sk) - Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovali iniciatívy Darček pre Putina a Mier Ukrajine.

Ako informoval Dodo Dobrík z projektu Darček pre Putina, aktuálne sa rozbehla výroba Boženy a rozbieha sa aj práca okolo logistiky. Predpokladá sa, že samotné odmínovacie zariadenie bude vyrobené koncom roka.

Nakoniec sa stal zázrak

Ako Dobrík vysvetlil, na začiatku zbierky si neboli istí, či danú sumu vyzbierajú. „Nakoniec sa stal zázrak a my sme to vyzbierali v omnoho kratšom čase, s akým sme počítali,“ uviedol Dobrík s tým, že sumu sa podarilo vyzbierať práve v Medzinárodný deň mieru, ktorý pripadá na 21. septembra.

Počas 136 dní zbierky si kampaň prostredníctvom darcovskej platformy Donio pripísala spoločne potrebnú cieľovú sumu 650-tisíc eur. Suma v sebe zahŕňa výrobu samotnej Boženy, čo je približne 500-tisíc eur, a ďalej je to rôzne príslušenstvo, ktoré je potrebné na jej efektívne nasadenie.

Zamínovaná Ukrajina

V sume je zahrnutá aj doprava do chersonskej oblasti na Ukrajine, balistické prvky ochrany a výcvik. Ako iniciátori zbierky vyzdvihli, výrobca Way Industries z Krupiny poskytol na samotný stroj zľavu takmer 90-tisíc eur.

Nesmieme zabúdať na to, aká obrovská plocha na Ukrajine je zamínovaná a bez potrebnej vojenskej techniky bude trvať storočia, ak by to mali robiť len ľudia. Nerobíme si ilúzie, že jedna Božena bude stačiť. Avšak vďaka zbierke sa nám darilo a darí o téme nebezpečenstva mín hovoriť a upozorňovať svet a vlády, že aj v tomto smere treba Ukrajine pomáhať,“ doplnila Zuzana Izsáková z iniciatívy Mier Ukrajine.

Zbierku spustili 8. mája a verejnosť na ňu prispievala prostredníctvom platforiem www.darcekpreputina.eu a www.donio.sk. Získala si aj záštitu Ministerstva obrany SR. Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny. Slovenskí ženisti, s ktorými iniciatíva bola v kontakte, a ktorí slúžili na misiách OSN, potvrdili, že reálne zachraňuje životy.

Pomáhali si s ňou na mínových poliach i v zastavaných oblastiach. Zo 600 slovenských ženistov počas piatich rokov trvajúcich odmínovacích prác v bývalej Juhoslávii nikto nezahynul," doplnila iniciatíva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie