• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Na dobudovanie železníc v Žilinskom kraji pôjdu aj eurofondy vo výške viac ako 190 miliónov eur, skráti sa tiež čas jazdy

Na dobudovanie železníc v Žilinskom kraji pôjdu aj eurofondy vo výške viac ako 190 miliónov eur, skráti sa tiež čas jazdy

V rámci investície dokončia dve nástupištia, rozšíria protihlukové steny a postavia alebo zrekonštruujú šesť železničných mostov, štyri cestné mosty, ako aj jeden nový cestný most a šesť podchodov.

Slovensko bude môcť financovať zo zdrojov Európskej únie dobudovanie železničnej infraštruktúry spájajúcej zriaďovaciu stanicu Žilina – Teplička.

Tá je súčasťou transeurópskej dopravnej siete vďaka novo prijatej investícii vo výške viac ako 190 miliónov eur z Kohézneho fondu v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020. Európska komisia o tom rozhodia v pondelok s tým, že finančné prostriedky EÚ podporia prestavbu a modernizáciu celkovo takmer osem kilometrov železnice.

Prvá fáza projektu

„V prvej fáze projektu dokončia zemné práce, demontuje stará trať a položia podperné konštrukcie pod koľajami na úsekoch Strážov-Žilina a Budatín-Žilina a v stanici Žilina,“ informovala Európska komisia.

V rámci investície dokončia dve nástupištia, rozšíria protihlukové steny a postavia alebo zrekonštruujú šesť železničných mostov, štyri cestné mosty, ako aj jeden nový cestný most a šesť podchodov.

Napokon vybudujú a rozšíria päť podchodov pre chodcov a cyklistov, zriadia aj elektronické zabezpečovacie zariadenie spolu so zabezpečovacím zariadením Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS) pre železničný uzol Žilina.

Železničná infraštruktúra

„Tento projekt posilňuje železničnú infraštruktúru v Žilinskom kraji na Slovensku a bude mať priamy prínos pre občanov vďaka rýchlejšiemu, bezpečnejšiemu a ekologickejšiemu cestovaniu vlakom,“ uviedla komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreira.

Celkovo projekt zvýši kapacitu železničnej siete a cestovnú rýchlosť, čím sa skráti čas jazdy a zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť železničnej dopravy. Používanie vlaku povedie aj k zníženiu emisií oxidu dusičitého a tuhých znečisťujúcich látok.


Okrem toho nové napájanie striedavým prúdom zabezpečí interoperabilitu železníc a zníži náklady na energie. Napokon, financovanie podporí aj zlepšenie prístupu na stanice a do vlakov pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie