Takto spracované zviera chcel podľa policajnej hovorkyne odniesť spolu s ďalšou osobou, ktorú si zavolal na pomoc.
Muž sekerou zabil a rozporcioval psa, pri dokázaní viny mu hrozí šesť mesiacov až tri roky

31.3.2023 (SITA.sk) - Z trestného činu týrania zvierat obvinil vyšetrovateľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Prezídia Policajného zboru 29-ročného muža z Chminianskych Jakubovian, ktorý zabil a rozporcioval labradorského retrievera. Po dokázaní viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Suka patrila inej osobe
Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová, podľa zistení enviropolicajtov mal muž minulý týždeň v drevárni za rodinným domom utýrať samicu psa plemena labradorský retriever patriacu inej osobe z rovnakej obce.
„Tupou stranou sekery ju mal udrieť po hlave, oddeliť hlavu a predné končatiny, zavesiť na hák, stiahnuť z kože a torzo tela rozdeliť na dve polovice,“ uviedla Bárdyová.
Zastavenie políciou
Mužov pri prenášaní zastavila policajná hliadka.
„Policajti hneď, ako zistili, čo sa stalo, privolali kolegov z enviropolície. Tí následne zistili, že hlava, hrudníkové končatiny, koža a vnútornosti psa boli ponechané v plastovej nádobe na mieste, kde došlo k usmrteniu psa,“ dodala Bárdyová.
Polícia v tejto súvislosti upozornila občanov, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním, pričom v závislosti od okolností skutku môže byť takéto konanie aj trestným činom.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.