• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Mŕtvych po zemetrasení v Turecku a Sýrii je už viac ako 24-tisíc, okno na prežitie pod troskami sa rýchlo uzatvára (video+foto)

Mŕtvych po zemetrasení v Turecku a Sýrii je už viac ako 24-tisíc, okno na prežitie pod troskami sa rýchlo uzatvára (video+foto)

Pracovníci sýrskej civilnej obrany a bezpečnostné sily prehľadávajú trosky zrútených budov v sýrskom Aleppe.

Počet mŕtvych v dôsledku katastrofického zemetrasenia v Turecku a Sýrii presiahol hranicu 24 000.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v jeho krajine evidujú už viac ako 17 134 mŕtvych a viac než 70-tisíc zranených. Na druhej strane hranice v Sýrii hlásia, na vládou aj povstalcami kontrolovaných územiach, viac ako 3 317 mŕtvych. Viac ako 5 200 ľudí tam utrpelo zranenia.

Miera prežitia v percentách

Záchranári pokračujú v pátracích a záchranných operáciách. Nádej, že z trosiek vytiahnu živých ľudí, sa však znižuje, keďže od zemetrasenia uplynuli tri dni a teploty v oblasti sú nízke.

Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,8 zasiahlo Turecko a Sýriu v pondelok ráno a nasledovali po ňom desiatky následných otrasov. Zrútili sa tisícky budov a desaťtisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou. Zemetrasenie je najsmrteľnejšie za viac ako desaťročie.


Okno na prežitie pod troskami sa podľa expertov rýchlo uzatvára. „Prvých 72 hodín sa považuje za kritických. Miera prežitia v priemere do 24 hodín je 74 percent, po 72 hodinách je to 22 percent a na piaty deň je to šesť percent,“ vyjadril sa odborník na prírodné nebezpečenstvá anglickej Nottingham Trent University Steven Godby.

Sýria je medzinárodným vyvrheľom

Podľa tureckého úradu pre zvládanie katastrof pracuje viac ako 110-tisíc záchranárov, ktorým v úsilí pomáha viac ako 5 500 vozidiel, vrátane traktorov, bagrov, buldozérov a žeriavov.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že pomoc ponúklo 95 krajín. Viac ako polovica z nich už vyslala takmer 6 500 záchranárov a očakáva sa príchod ďalších 2 400.


V Sýrii snahy o pomoc brzdí trvajúca vojna a izolácia regiónu ovládaného povstalcami pozdĺž hranice, ktorý je obkolesený vládnymi silami podporovanými Ruskom. Samotná Sýria je medzinárodným vyvrheľom pod západnými sankciami spojenými s vojnou, pripomína agentúra AP.

Do povstaleckých území na severozápade Sýrie však vo štvrtok začali z Turecka prichádzať prvé nákladiaky s pomocou z Organizácie Spojených národov (OSN). Pomoc poslali aj menšie organizácie, ale doručovanie cez jeden hraničný priechod, ktorý dosiaľ blokovali škody na ceste, má dovolené len OSN.


V Turecku sa medzičasom ozýva kritika na reakciu vlády na nešťastie, ktorá je podľa niektorých príliš pomalá. Erdogan uznal, že reakcia na katastrofu bola na začiatku nedostatočná, ale zaviazal sa, že nikoho nenechajú na ulici. Prezident v súčasnosti navštevuje oblasti, ktoré zasiahlo zemetrasenie. Vo štvrtok české ministerstvo zahraničia potvrdilo prvú českú obeť zemetrasenia. Žena podľa rezortu dlhodobo žila v Turecku. Obete už hlásilo napríklad aj Rakúsko.

Gaziantep navštívil aj Lenarčič


Do tureckého Gaziantepu, ktoré tiež zasiahlo ničivé zemetrasenie, vo štvrtok zavítal aj euurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.


Stretne sa tam s viceprezidentom úradu pre zvládanie katastrof a núdzových situácií a cezhraničnými humanitárnymi partnermi pre severozápadnú Sýriu. Lenarčič, ktorý je krízový koordinátor európskej reakcie, spolu s tímom civilnej ochrany Európskej únie (EÚ) a predstaviteľmi kancelárie humanitárnej pomoci EÚ v Gaziantepe tiež bude sledovať záchranné operácie. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia.


Únia v reakcii na zemetrasenie vedie jednu z jej najväčších pátracích a záchranných operácií prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.


V stredu EÚ aktivovala zmienený mechanizmus pre Sýriu a Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie úzko koordinuje s členskými štátmi a krajinami pridruženými v mechanizme, ako dostať k Sýrčanom núdzovú pomoc čo najrýchlejšie. Prvé ponuky oznámili Taliansko a Rumunsko a vo štvrtok tiež Svetový potravinový program požiadal o pomoc prostredníctvom mechanizmu na podporu ľudí v Sýrii, čo umožní ďalšie sústredenie európskej pomoci.


Pre Turecko EÚ najnovšie zmobilizovala zo strategických rezerv rescEU na dodanie 500 dočasných ubytovacích jednotiek, 2 000 stanov a 10 500 lôžok z núdzových zásob vo Švédsku a Rumunsku. Finančná hodnota tejto pomoci je takmer päť miliónov eur.


Okrem toho 21 členských štátov EÚ, Albánsko, Čierna Hora a Srbsko ponúkli prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany pomoc 38 záchranných a zdravotníckych tímov. V najviac postihnutých oblastiach v Turecku je nasadených viac ako 1 650 záchranárov a 104 pátracích psov. Tímy nasadené prostredníctvom mechanizmu dosiaľ zachránili 36 ľudí, informuje eurokomisia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie