• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Ministerstvo životného prostredia chce pre Národný park Podunajsko nájsť také riešenie, ktoré neohrozí prácu poľnohospodárov

Ministerstvo životného prostredia chce pre Národný park Podunajsko nájsť také riešenie, ktoré neohrozí prácu poľnohospodárov

Minister poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu nového národného parku na Dunaji.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zdôraznilo, že príprava Národného parku Podunajsko je len na začiatku a výsledná podoba územia a jeho zonácia bude výsledkom rokovaní s dotknutými stranami.

Envirorezort rozumie záujmu Agrárnej komory Slovenska využívať aj naďalej úrodnú pôdu na Žitnom ostrove pre poľnohospodárske účely.

Lepšia ochrana prírodného bohatstva

Cieľom vyhlásenia Národného parku Podunajsko má byť lepšia ochrana prírodného bohatstva na Žitnom ostrove a v okolí rieky Dunaj.

„Pre tento zámer budeme hľadať také riešenia, ktoré zvýšia ochranu prírody, no zároveň neohrozia prácu poľnohospodárov ani potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová vyjadrila v mene poľnohospodárov nesúhlas s iniciatívou ministra životného prostredia Jána Budaja a niektorých poslancov Národnej rady SR v súvislosti s prípravou vzniku Národného parku Podunajsko.

Minister poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu nového národného parku na Dunaji. Predsedníčka tvrdí, že nemôžu prijať rozhodnutie, ktoré vzniká bez vzájomnej informovanosti ľudí, ktorí žijú a hospodária v dotknutých územiach. Informovala o tom v tlačovej správe Agrárna komora Slovenska.

Nadväznosť na Rakúsko a Maďarsko

S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla aj skupina poslancov Národnej rady SR Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Richard Nemec, Ján Szőllős, Marek Šefčík, Jaromír Šíbl, Michal Šipoš, Tomáš Šudík a Vladimír Zajačik. Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny doručili do parlamentu 13. januára.

Zámerom vyhlásenia Národného parku Podunajsko bude nadviazanie ochrany prírodného bohatstva na národné parky Donau-Auen National Park v Rakúsku a národné parky Fertő–Hanság Nemzeti Park a Duna-Ipoly Nemzeti Park v Maďarsku.


Nachádzať sa má v rámci chránených území, a to v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a časti Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a ďalších priľahlých maloplošných chránených území.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie