• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Ministerstvo zdravotníctva chce prilákať pediatrov z Ukrajiny, zjednodušuje podmienky pre uznanie ich vzdelania

Ministerstvo zdravotníctva chce prilákať pediatrov z Ukrajiny, zjednodušuje podmienky pre uznanie ich vzdelania

Budú mať možnosť ísť na doplňujúcu skúšku, výsledkom čoho bude uznanie titulu všeobecného lekára v rámci celej Európskej únie

Ministerstvo zdravotníctva SR zavádza jednoduchšie podmienky pre uznávanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny. Na tlačovej besede o tom informoval dočasne poverený premiér a súčasne dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger. Po absolvovaní skúšky spôsobilosti budú môcť pediatri z Ukrajiny podľa neho pôsobiť na Slovensku.

Skúšku absolvujú v ukrajinskom jazyku

Takúto skúšku pritom budú môcť absolvovať v ukrajinskom alebo ruskom jazyku. Po tejto skúške nastúpia na odbornú dočasnú stáž a budú pracovať v pediatrických ambulanciách alebo v nemocniciach.

Nový systém podľa Hegera zvýši počet pediatrov v našich ambulanciách, keďže umožní plnohodnotné zapojenie pediatrov z Ukrajiny alebo z iných krajín mimo Európskej únie. Na základe skúšky spôsobilosti sa budú môcť plnohodnotne začleniť do systému.

„Budú mať možnosť ísť na doplňujúcu skúšku, výsledkom čoho bude uznanie titulu všeobecného lekára v rámci celej Európskej únie,“ povedal Heger.

Poplatok klesol

Podľa neho vznikol jednotný manuál, ako v týchto prípadoch postupovať. „Poplatok za doplňujúcu skúšku klesol na 500 eur, aby bola dostupnejšia,“ doplnil Heger.


Tento poplatok bol podľa neho pôvodne v sume 1 200 eur. Náklady v hodnote 200 eur za skúšku spôsobilosti bude hradiť po dohode s ministerstvom zdravotníctva organizácia UNICEF.

„Keď sa začal tento proces, uvedomovali sme si, že existuje určitá skupina pediatrov, ktorí sa starali o deti vo vojnou postihnutej krajine a my ich nevieme využiť. Bol to dlhý a náročný proces, potrebovali sme, aby boli zachované všetky smernice,“ povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Zahraniční pediatri

Nový systém podľa nej umožní, že všetci zahraniční pediatri budú môcť vykonávať svoje povolanie v slovenských ambulanciách bez toho, aby niekto spochybňoval ich vzdelanie.


„Dúfame, že kolegovia, ktorí takto vstúpia do systému, zostanú na Slovensku, doplnia naše rady a budú môcť pracovať tak, ako každý iný slovenský pediater,“ uzatvorila Prokopová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie