• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Mimovládky prijali vyhlásenie na obranu demokracie a občianskej spoločnosti, upozorňujú aj na útoky populistov

Mimovládky prijali vyhlásenie na obranu demokracie a občianskej spoločnosti, upozorňujú aj na útoky populistov

Na najväčšom tohtoročnom stretnutí slovenského občianskeho sektora sa zišlo viac než 200 občianskych organizácií a združení, i nadácií.

14.6.2023 (SITA.sk) - Na dvojdňovej konferencii mimovládnych organizácií prijali mimovládky vyhlásenie na obranu demokracie a občianskej spoločnosti.

Okrem toho sa venovali aj problematike sektorovej legislatívy, podpory pre poskytovanie služieb vo verejnom záujme, rozvoju dobrovoľníctva a podpore občianskej participácie, ale i regionálnemu rozvoju.

Pilier demokracie a partner štátu

Konferenciu, ktorá niesla názov „Spájame sa za demokraciu" otvorila prezidentka Zuzana Čaputová a minister vnútra Ivan Šimko.

V jednom z panelov vystúpila i laureátka Nobelovej ceny za mier z roku 2022 Oleksandra Matvijčuk. Informoval o tom Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

„Včera sme si vypočuli silný obsahový príhovor prezidentky Slovenskej republiky, ktorá sa jasne zastala občianskej spoločnosti ako piliera našej demokracie a dôležitého partnera štátu pri riešení zásadných spoločenských výziev, ktorým naši občania i krajina musí čeliť. Populisti a extrémisti dnes tvrdo útočia na občianske organizácie a ich lídrov, šíria o nás klamstvá a hoaxy – o to viac si vážime, že sa nás takto jednoznačne zastala hlava štátu, minister vnútra, ale aj predstavitelia viacerých demokratických politických strán,“ uviedol podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac.

Reflektoval i ataky zo strany poniektorých predstaviteľov politickej scény na transparentnosť neziskového sektora.

Hon na čarodejnice

„Pred piatimi rokmi sme prešli komplexnou revíziou našej legislatívy a v partnerskej spolupráci medzi štátom a občianskym sektorom sme pripravili zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií. Zásadne sa tým zlepšila informovanosť verejnosti i štátu o občianskom sektore," vraví Zajac.

Dodal, že od roku 2018 žiadne významné štátne inštitúcie nesignalizovali, že by štát vnímal nejaký problém s transparentnosťou či financovaním neziskových organizácií.

„My sme sa však nikdy nebránili serióznej debate. Aj dnes sme pripravení na seriózny dialóg, ale odmietame hon na čarodejnice," uviedol Zajac s dodatkom, že by uvítali, ak by politické subjekty nezneužívali túto tému v predvolebnej kampani, ale predstavili svoje programové návrhy.

Hovorili o konkrétnych návrhoch

„Som veľmi rád, že sa nám touto konferenciou podarilo vytvoriť priestor na diskusiu medzi štátom, biznis sférou, politickými stranami a občianskym sektorom. Hovorili sme spoločne o konkrétnych návrhoch, ktoré budú predložené na rokovanie vlády a jej poradných orgánov. Okrem iného sa tieto návrhy týkajú pravidiel zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, akčného plánu otvoreného vládnutia či realizácie výstupov medzinárodného Summitu za demokraciu,“ vyjadril sa splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.

Dodal, že počas konferencie rezonovala i problematika zadefinovania služieb vo verejnom záujme, ktorými by sa upravilo poskytovanie verejnoprospešných služieb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie