• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Mimovládky bojujú, aby im nezobrali dve percentá z daní. Malo by to fatálny dopad

Mimovládky bojujú, aby im nezobrali dve percentá z daní. Malo by to fatálny dopad

Deťom s rakovinou funguje sedem rokov a pomohli približne 700 rodinám z celého Slovenska. Predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR Andrea Madunová zase vysvetlila, že organizácia má už 30-ročnú tradíciu a práve dve percentá výrazne zasiahli

Mimovládne neziskové organizácie bojujú za to, aby im nezobrali dve percentá z daní. Vytvorili tak výzvu Neberte nám 2 %, ktorej cieľom je vyzýva nielen ľuďom podporujúcich systém asignácie dvoch percent z daní, ale zároveň vyzývajú všetkých politikov, aby boli ochotní a otvorení konštruktívnemu dialógu, ktorý nebude likvidovať neziskový sektor.

Sektor zrealizoval mnoho projektov

Na samotnej výzve je už 28-tisíc podpisov. Neziskové organizácie o tom informovali na štvrtkovej tlačovej besede. Systém asignácie dvoch percent funguje 21 rokov a organizácie robia projekty, ktoré pomáhajú v rôznych regiónoch Slovenska v rôznych oblastiach.

Ide o občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, neinvestičné fondy či cirkevné organizácie, ktoré pomáhajú v oblasti vzdelávania, ochrany zdravia, športu, kultúry, sociálnej pomoci, ochrany životného prostredia, ochrany ľudských práv, vedy, výskumu či sprostredkovania dobrovoľníckej činnosti.

Za 21 rokov týmto systémom prešla do neziskového sektora jedna miliarda eur a zrealizovalo sa mnoho projektov. Teraz je však tento systém v ohrození.


V uplynulých týždňoch je v politickom prostredí počuť, ako neziskovky zneužívajú peniaze a nejdú tam, kde majú. Na stole sú aj viaceré návrhy, ktoré tento systém asignácie daní, z ktorých neziskové organizácie podporujú verejnoprospešné projekty môžu zrušiť alebo prenastaviť tak, že by bol systém pre organizácie likvidačný.

Dopad na objem činnosti

Predseda Komory mimovládnych organizácií Marcel Zajac vyhlásil, že mechanizmus možnosti poukazovania dvoch percent daní z príjmov, je jedným z najdôležitejších.


Ako vysvetlil, nejde o podporu mimovládnych organizácií ako pojmu, ale ide o podporu ich aktivít, ktoré robia v oblasti verejnej prospešnosti.

„Výpadok, ktorý predstavuje zrušenie mechanizmu, nebude mať úplne fatálny dopad na mimovládne neziskové organizácie, ale bude mať fatálny dopad na objem činnosti neziskových organizácií. Chceme presvedčiť aj poslancov, že tento mechanizmus stojí za to, aby bol zachovaný,“ dodal Zajac.


Eva Kováčová z Ligy proti rakovine uviedla, že ak nie je v symbióze prvý, druhý a tretí sektor, tak spoločnosť môže mať problém. Do problému sa podľa nej spoločnosť dostane, ak ubudne zo služieb, ktoré ponúka neziskový sektor, ktorého činnosť je v regiónoch nenahraditeľná.

Pomáhajú už 20 rokov

Ako doplnila Mária Jasenková z neziskovej organizácie Plamienok, tretí sektor je pre ľudí, ktorí si nedokážu pomôcť sami. „Každý z nás v živote sa raz ocitne v situácii, keď si nevie pomôcť a potrebuje pomoc iných. Štát, ako každý človek, má rezervy a limity a tretí sektor je tu práve na to, aby rozvíjal veci, ktoré nedokáže rozvíjať štát a aby pomáhal vtedy, keď štát nestíha,“ uviedla Jasenková.

Pokračuje tým, že keby zákon o dvoch percentách nefungoval, tak by Plamienok neprežil a nepomáhal 20 rokov. „Detská paliatíva je náročná oblasť a v tejto chvíli ju zastrešuje iba tretí sektor,“ vysvetlila Jasenková.


Monika Fričová z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením uviedla, že za sedem rokov podporili viac ako štyritisíc rodín detí so zdravotným znevýhodnením.

„Malé občianske združenia, ktoré sa na nás obracajú s prosbou o pomoc, sú prevažne financované z dvoch percent daní. Teraz nastáva situácia, že v prípade, že sa mechanizmus dvoch percent zmení, tak tisícky rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením prídu o finančný príspevok, za ktorý platili terapie a ich deti budú mať ohrozený vývin a zdravie,“ vyhlásila Fričová.

Aktivity by boli ohrozené

Katarína Bagľašová z neziskovej organizácie Deťom s rakovinou rovnako uviedla, že dve percentá sú osemdesiat percent ich pravidelných príjmov a ich činnosť a aktivity by boli ohrozené.

Deťom s rakovinou funguje sedem rokov a pomohli približne 700 rodinám z celého Slovenska. Predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR Andrea Madunová zase vysvetlila, že organizácia má už 30-ročnú tradíciu a práve dve percentá výrazne zasiahli do života organizácie v pozitívnom slova zmysle.


Umožnili veľký rozvoj aktivít v prospech ľudí s vážnymi svalovými ochoreniami. Dve percentá sú pre organizáciu mimoriadne dôležitým zdrojom.

„Táto téma nie je o organizáciách. Je to o našich činnostiach. O tom, čo sa dôsledkom našej činnosti dostáva priamo k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Za Slovenskú katolícku charitu je to kvantum sociálnych služieb, humanitárnych a charitatívnych projektov, ktoré sa priamo dotýkajú ľudí odkázaných na pomoc. Netýka sa to len hlavného mesta ale ľudí, ktorí žijú v regiónoch a potrebujú pomoc,“ uzavrel Miroslav Dzurech zo Slovenskej katolíckej charity.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie