• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Mihál nahradil v europarlamente Šimečku, do frakcie Obnovme Európu vstúpil aj kvôli Nicholsonovej

Mihál nahradil v europarlamente Šimečku, do frakcie Obnovme Európu vstúpil aj kvôli Nicholsonovej

V EPP zostávajú Ivan Štefanec a Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (Demokrati) a Peter Pollák (OĽaNO).

10.11.2023 (SITA.sk) -  Jozef Mihál, ktorý kandidoval v posledných parlamentných voľbách za stranu Demokrati, nahradil v europarlamente predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.

Bývalý minister práce vstúpil do frakcie Obnovme Európu a nie do frakcie EPP, v ktorej je europoslanec za Demokratov Vladimír Bilčík. Informuje o tom portál zameraný na dianie v Európskej únii euractiv.sk.

Frakcia Obnovme Európu

Mihál hovorí, že vstúpil do frakcie Obnovme Európu, „pretože som liberál, a preto, lebo vo frakcii Obnovme Európu je Lucia Ďuriš Nicholsonová, s ktorou ma spája dlhoročné priateľstvo.“

Demokrati sú vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP), v ktorej je aj europoslanec za Demokratov Vladimír Bilčík. Mihál však upozorňuje, že nie je členom Demokratov ani žiadnej inej strany, takže sa rozhodoval slobodne. S liberálmi z Obnovme Európu sa plánuje koordinovať aj pri europarlamentnej činnosti.

Bude riadnym členom vo výbore pre zamestnanosť a hovorí, že sa uchádza o miesto aj v ďalších výboroch ekonomického zamerania. V europarlamente bude pôsobiť iba do ďalších eurovolieb, ktoré budú v júni budúceho roku.

Legislatíva európskych preukazov postihnutých osôb

Za ten čas by rád stihol prácu „pri prijímaní legislatívy týkajúcej sa európskych preukazov zdravotne postihnutých osôb, zmien kompetencií Európskej agentúry práce (vysielanie zamestnancov) alebo pri príprave európskej legislatívy pre zamestnancov tzv. platforiem, čo sú napríklad taxikári, niektoré slobodné povolania a podobne,“ povedal Mihál pre Euractiv Slovensko. Mihál je oficiálne europoslancom od 26. októbra, ale reálne sa zapojil až do prvej miniplenárky 8. októbra.

Frakcie slovenských europoslancov sú teda nasledovné: V Obnovme Európu sú Martin Hojsík, Michal Wiezik (PS) a Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jozef Mihál. Nezaradení europoslanci sú Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová (Smer), Milan Uhrík (Republika) a Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot). Robert Hajšel má pozastavené členstvo vo frakcii S&D a Eugen Jurzyca je v ECR. Euractiv.sk pripomína, že pri voľbách do europarlamentu na budúci rok pribudne ešte jeden europoslanec alebo europoslankyňa, Slovensko ich bude mať celkovo 15. Počty sa prepočítavali, aby lepšie reflektovali zmeny v obyvateľstve EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie