• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Michalovce a Zvolen v extralige nezaváhali, držia krok s vedúcim Slovanom

Michalovce a Zvolen v extralige nezaváhali, držia krok s vedúcim Slovanom

Na dno extraligovej tabuľky klesli Nové Zámky, ktoré doteraz nazbierali 16 bodov rovnako ako predposledný Liptovský Mikuláš.

27.11.2021 (Webnoviny.sk) - Po štvrtkovej predohrávke medzi Slovan Bratislava a Prešovom (5:0) sa v 20. kole najvyššej slovenskej hokejovej súťaže v piatok večer odohrali ďalšie tri stretnutia, súboje Nitra - Poprad a Košice - Trenčín museli kvôli zdravotným problémom odložiť.

V domácom prostredí v piatok nezaváhali Michalovce ani Zvolen a v extraligovej tabuľke držia krok s vedúcim Slovanom Bratislava. Zemplínčania na lídra strácajú dva a družstvom spod Pustého hradu tri body.

Michalovce zdolali Banskú Bystricu

Michalovčania aj v druhom tohtosezónnom súboji zdolali Banskú Bystricu, na triumfe 3:1 sa na strane domácich presadilo trio, ktoré zaznamenalo premiérové extraligové góly v tejto sezóne - Marek Mašlonka, Adam Stripai a Dávid Buc. "Líšky" mali situáciu ľahšiu, keďže zdravotné problémy vyradili z hry hneď niekoľko hráčov "baranov".

"Od úvodu sme diktovali tempo a mali sme hru vo svojich rukách. Komplikovali sme si to jedine vylúčeniami, inak sme boli určite lepší. Dôležité bolo, že sme ubránili oslabenie o dvoch hráčov, pretože ak by sa dostali do kontaktu na 2:3, tak by to bolo nervóznejšie," komentoval Mašlonka pre oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Jeho mladší spoluhráč, devätnásťročný obranca Adam Stripai, v piatok zaznamenal dokonca premiérový presný zásah medzi seniormi.

"Na ten moment nezabudnem nikdy. Bol to neskutočný pocit. Prihral mi to Paľo Regenda, ja som už iba vystrelil a sledoval som, ako to tam padlo. Snažil som sa trafiť puk na druhú stranu brankára a vyšlo to. Veľmi sa teším a rád donesiem do šatne nejaké koláče. Teší ma, že som pomohol k víťazstvu, ale celkovo to bol výborný kolektívny výkon," poznamenal mladík, v konečnom účtovaní autor víťazného gólu.

Nové Zámky klesli na dno tabuľky

Zvolen doma prehrával s Novými Zámkami už 0:2, no zverenci trénera Petra Oremusa napokon otočili vývoj a získali dôležité tri body. "Veľká vďaka patrí chalanom, že to nezabalili hlavne v hlavách. Stále sme išli za víťazstvom a to sa nám napokon podarilo. Bolo to náročné najmä po psychickej stránke, lebo hráte, hráte a hráte, no nechce vám to padnúť. Navyše súper nám odskočil na dva góly. Ukázali sme však odolnosť. Tretia tretina ukázala, že viera sa napokon pretavila v tri body," zhodnotil asistent domáceho kouča Andrej Kmeč na oficiálnom webe HKM.

Novozámčania po piatku klesli na dno extraligovej tabuľky, po devätnástich dueloch majú na svojom konte 16 bodov rovnako ako predposledný Liptovský Mikuláš. Liptáci v piatok bodovali na Spiši, kde si síce neustrážili vedenie 2:0 a 3:1, o ich triumfe však rozhodol v predĺžení Martin Kriška zásahom v presilovke.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie