• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa pred horúčavami, v sobotu klesne teplota o viac ako desať stupňov

Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa pred horúčavami, v sobotu klesne teplota o viac ako desať stupňov

V piatok bude ešte horúco, v sobotu sa však ochladí, zaprší a rozfúka sa pomerne silný severozápadný až severný vietor.

5.8.2022 (Webnoviny.sk) - Na piatok sú v platnosti výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred horúčavami, od soboty však meteorológovia hlásia mierne ochladenie.

Prílev tropického vzduchu

Výstrahy 2. stupňa pred vysokými teplotami platia do večera na celom južnom a juhozápadnom území Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť až 37 stupňov Celzia.

V sobotu zostáva v platnosti výstraha druhého stupňa len v okresoch Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Revúca a Rimavská Sobota. Na zvyšku územia sa v sobotu mierne ochladí, hrozia aj búrky.

Ako na sociálnej sieti uvádza meteorológ Norbert Polčák, do našej oblasti silnie prílev veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu, čo sa prejaví aj na maximálnej dennej teplote, ktorá dosiahne maximálnu hodnotu 32 až 37 stupňov Celzia.

„Tých 37 stupňov bude najpravdepodobnejších na juhu západného a stredného Slovenska. V severných okresoch, niekde na Orave alebo na Spiši, bude teplota okolo 30 stupňov,“ informuje Polčák.

Teploty v sobotu výrazne klesnú

V sobotu (6. augusta) očakáva meteorológ výraznejšiu zmenu v počasí, ktorú prinesie od západu studený front. V priebehu dňa bude polooblačné až oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky a búrky.

Rozfúka sa pomerne silný severozápadný až severný vietor. Na severozápade nášho územia očakáva SHMÚ teplotu len okolo 21 stupňov Celzia, pritom na juhu stredného Slovenska môže byť až do 37 stupňov.

V nedeľu 7. augusta by malo byť podľa Polčáka na Slovensku polooblačné až oblačné počasie, zrážky sa vyskytnú už len ojedinele a na severe sa ochladí na 20 až 25 stupňov Celzia. Na juhu bude teplejšie, 25 až 30 stupňov.

V nasledujúcich dňoch nového týždňa očakáva meteorológ polooblačné až oblačné počasie, lokálne sa budú vyskytovať prehánky, prípadne búrky, ale po teplotnej stránke k výraznejšej zmene nedôjde. Na severe 20 až 25 a na juhu 25 až 30 stupňov Celzia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k téme: Extrémne horúčavy, Silný vietor, Výstrahy


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie