• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Mesto Vysoké Tatry vypína v určitých úsekoch verejné osvetlenie. Ceny nepustia, tvrdí Štefaňák

Mesto Vysoké Tatry vypína v určitých úsekoch verejné osvetlenie. Ceny nepustia, tvrdí Štefaňák

Takýmto spôsobom chce samospráva ušetriť rozpočet aj eliminovať svetelný smog.

28.4.2023 (SITA.sk) - Mesto Vysoké Tatry začalo s vypínaním verejného osvetlenia na vybraných úsekoch. Potvrdil to pre agentúru SITA primátor Jozef Štefaňák.

Nárast cien energií

Problémom je totiž nárast cien energií.

Podľa primátora predstavuje celoročný rozpočet v Tatrách vyčlenený na verejné osvetlenie 80-tisíc eur, len za január ale samospráve prišla faktúra na 24-tisíc eur.

„V súčasnej situácii musíme robiť tieto veľmi nepopulárne opatrenia, je nám to veľmi ľúto, ale ceny nepustia,“ komentoval Štefaňák.

Mesto tak pristúpilo k vypínaniu osvetlenia na paralelných trasách či v úsekoch, kde sa v noci nechodí. Verejné osvetlenie začali v noci zhasínať medzi Tatranskou Lomnicou a Matliarmi v čase od 22:40 do 6:00, pričom čas prispôsobili príchodu posledných spojov.

Mimo letnej turistickej sezóny

„Mali sme tam umiestnené počítadlá. Počas dvoch týždňov jarných prázdnin, keď tu bolo najviac návštevníkov, sme večer zaznamenali len desať prechodov,“ vysvetlil primátor. Opatrenia zatiaľ platia len mimo letnej turistickej sezóny.

„Prijali sme ich preto, aby sme ušetrili peniaze na letnú sezónu, a teda, aby sme mohli v lete, keď tu budú turisti, svietiť, aby sme nesvietili pre medvede a líšky, ale vtedy, keď to bude potrebné,“ dodal.


Počítadlá následne premiestnili do iných lokalít, v rámci ktorých zavedú úsporné opatrenia v snahe svietiť čo najdlhšie na tých miestach, kde je to naozaj potrebné.

K takémuto kroku pristúpila samospráva už vlani za vedenia predošlého primátora Jána Mokoša. Ešte koncom marca vtedy oznámila, že v reakcii na zdražovanie energií bude v Tatrách zhasínať verejné osvetlenie v čase od 23:00 do 4:15.

Modernizácia osvetlenia

Na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva ale napokon poslanci odsúhlasili prevádzku osvetlenia počas celej noci. Na jeho úhradu v strediskách cestovného ruchu mala ísť časť členského príspevku Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.


Podľa súčasného primátora hľadá mesto z hľadiska bezpečnosti formy, ako nájsť peniaze na svietenie a projekt modernizácie osvetlenia. Poukázal tiež na to, že vypracovaný bol už pred štyrmi rokmi, poslanci ho ale vtedy neodsúhlasili.

„Naším cieľom je urobiť celé verejné osvetlenie, čiastkové riešenia sa nám vôbec nepáčia,“ povedal Štefaňák. Príkladom je pre Tatry podľa jeho slov aj poľské partnerské mesto Zakopane, ktoré sa vydalo cestou geotermálnej energie.


„Majú tam fantastické výsledky, na tamojší geotermálny vrt je napojených 1 600 odberateľov. Veľmi sa im to osvedčilo, znížilo im to náklady a práve preto uvažujeme nad niečím podobným do budúcna,“ avizoval primátor Vysokých Tatier.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie