• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Mesto Prešov musí zaviesť úsporné opatrenia, výpadok rozpočtu samosprávy je vo výške desať miliónov eur

Mesto Prešov musí zaviesť úsporné opatrenia, výpadok rozpočtu samosprávy je vo výške desať miliónov eur

Mesto Prešov má predpokladané príjmy v tomto roku približne vo výške 124 miliónov eur.

18.4.2024 (SITA.sk) - Úsporné opatrenia pri prevádzke a údržbe mestského úradu, obmedzenia pri oprave mostov vrátane mosta na ulici Jána Pavla II. čakajú v tomto roku mesto Prešov. Dôvodom je 10-miliónová výška výpadku v tohtoročnom rozpočte mesta.

Uviedol to primátor Prešova František Oľha na štvrtkovej tlačovej konferencii pri príležitosti Dňa Združenia miest a obcí Slovenska v Prešovskom kraji, počas ktorého sa uskutočnilo zasadnutie troch regionálnych združení miest a obcí.

Výpadok je v podielových daniach

Úspory v tohtoročnom rozpočte podľa primátora predstavili na mimoriadnom rokovaní finančnej komisie. Pristúpiť k nim musia pre zhruba 10-miliónový výpadok z podielových daní.

„Aj napriek tomu, že Národná rada SR a vláda SR schválila kompenzáciu, stále je nedostatočná. Takže kolegovia poslanci mali predstavené úspory," uviedol Oľha.

V rámci nich okrem iného nenahradia šiestich mestských policajtov, ktorí odišli do dôchodku. Zníži sa aj rozsah opráv miestnych komunikácií.

"Určite v tomto roku nenájdeme v rozpočte prostriedky na opravy mostov a na zbúranie mosta Jána Pavla II. V tomto roku sa budeme venovať hlavne inžinieringu, stavebným povoleniam a ďalším činnostiam,“ dodal primátor, ktorý chce výpadky kompenzovať najmä externým financovaním.

Samosprávam chýbajú stovky miliónov

Mesto má podľa neho predpokladané príjmy v tomto roku približne vo výške 124 miliónov eur. Len zákonné a zazmluvnené požiadavky však tvoria zhruba 123 miliónov.

„To znamená, že ak sme vyškrtli z rozpočtu všetky dotácie na šport, kompletne údržbu ciest, obmedzili sme kosenie a údržbu zelene na ešte menšiu úroveň ako to bolo doteraz, tak v tom prípade by ten prebytok rozpočtu bol len milión. Znamenalo by to, že poslanci by sa museli rozhodnúť, ktorú z tých činností za milión eur urobia," vysvetlil primátor.

Ako v tejto súvislosti uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, samosprávam chýba 500 miliónov eur, ktoré boli odobraté minulými vládami.

ZMOS podľa neho dosiahol už niektoré čiastkové riešenia s predchádzajúcou vládou Eduarda Hegera, aj s novou vládou.

Otázny je dostatok zdrojov

„Je to vec, ktorá prešla aj parlamentom, aby čiastočná kompenzácia cez výnos dane z príjmov právnických osôb v objeme pre obce a mestá pre tento rok 236 miliónov eur bola jednorazovo vyplatená v apríli, a to preto, aby sa trošku zvýšil cash flow miest a obcí," uviedol Božik s tým, že upravený má byť aj legislatívny zákon o rozpočtových pravidlách.

Finančné zdroje sú podľa neho dôležité pre rast nielen mesta, ale celého kraja. Potenciál vidí najmä v cestovnom ruchu.

„Viem od kolegov starostov a primátorov, že sa snažia robiť v tomto smere maximum. Majú pripravené veľké množstvo projektov. Otázka ale znie, či bude dosť zdrojov, či už ide o plán obnovy alebo Operačný program Slovensko," dodal Božik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie