• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Mestá a obce môžu požiadať o peniaze na WiFi, v rozpočte výzvy je ešte viac ako päť miliónov eur

Mestá a obce môžu požiadať o peniaze na WiFi, v rozpočte výzvy je ešte viac ako päť miliónov eur

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ukončil doteraz päť dopytových výziev na bezplatnú WiFi pre obce, zareagovalo takmer 500 žiadateľov.

19.11.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) otvoril šieste kolo dopytovej výzvy "WiFi pre teba", v rámci ktorej sa môžu mestá a obce hlásiť o peniaze na zriadenie bezplatnej WiFi siete na verejných priestranstvách. V rozpočte je ešte viac ako päť miliónov eur. Informovalo o tom v tlačovej správe oddelenie komunikácie ÚPVII. Šieste kolo výzvy je otvorené od 13. novembra 2019 do 13. februára 2020, alebo do vyčerpania rozpočtu.

Využitie európskych zdrojov

V predošlých piatich výzvach zareagovalo 454 žiadateľov, z nich 300 už má schválenú zmluvu v celkovom objeme 3,8 mil. eur a bezplatná WiFi sieť už reálne funguje v 15 mestách a obciach.

"Približne pred rokom sme spustili dopytovú výzvu ´Wifi pre teba´ a mali sme pri tom jediný cieľ využiť európske zdroje a pomôcť obciam a mestám zaviesť na svojom území bezplatnú wifi," uviedol vicepremiér Richard Raši s tým, že evidujú veľký záujem.

Wifi v parkoch aj knižniciach

Mestá a obce na Slovensku majú v rámci výzvy "WiFi pre teba" možnosť vybudovať na svojom území bezplatné WiFi zóny pre obyvateľov i turistov. Tie môžu zriadiť na verejných priestranstvách, ako sú stanice, parky, knižnice, priestory pred mestským či obecným úradom, teda všade tam, kde je zabezpečený prístup verejnosti.

"Obec či mesto môže na jeden projekt dostať podporu maximálne 15 000 eur. Na základe pravidiel financovania z EÚ fondov sa však na financovaní vo výške 5 % z celkových oprávnených výdavkov musia podieľať aj samotní žiadatelia," dodal úrad vicepremiéra.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie