• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Medzinárodný menový fond predpovedá rekordný rast ekonomiky, pomohli vakcíny

Medzinárodný menový fond predpovedá rekordný rast ekonomiky, pomohli vakcíny

Svetové hospodárstvo podľa najnovších odhadov vlani pokleslo o 3,3 %.

6.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zavedenie vakcín proti koronavírusu a vynaloženie obrovských prostriedkov štátnej pomoci na zníženie dopadov pandemickej recesie v tomto roku urýchlia globálny ekonomický rast o rekordných 6 %. V najnovšej prognóze to uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

Spomalenie na stále silné percento

V tomto roku by sa malo svetové hospodárstvo posilniť ešte o ďalších 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcou prognózou MMF z januára. Tá vtedy predikovala tohtoročný globálny ekonomický rast o 5,5 %. MMF predpovedá, že v roku 2022 sa medzinárodný ekonomický rast spomalí na stále silných 4,4 %, oproti januárovej predpovedi 4,2 %.

Očakáva sa, že americká ekonomika, ktorá je najväčšou na svete, vzrastie v roku 2021 o 6,4 %. Čína by mala v tomto roku zaznamenať rast 8,4 %. V 19 krajinách eurozóny, medzi ktoré patrí aj Slovensko, by mal byť tohtoročný ekonomický rast na úrovni 4,4 %.

Pokles mohol byť trikrát horší

Podľa odhadov MMF globálny ekonomický rast postupne stratí dynamiku a vráti sa na úroveň spred pandémie - tesne nad 3 %. Mnohé krajiny pravdepodobne opäť narazia na prekážky, ktorým čelili pred súčasnou krízou, vrátane starnutia pracovných síl vo väčšine bohatých štátov a v Číne.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu, rast ekonomiky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie