Po útoku sa dokázal dostať sám z lesa domov a zavolať si pomoc. S poranenou hlavou a tvárou napokon skončil v nemocnici.
Medvedica napadla 58-ročného muža pri Hornej Vsi neďaleko Kremnice. Muž sa vybral cez les do práce v Kopernici
Medvedica napadla 58-ročného muža pri Hornej Vsi neďaleko Kremnice. Muž sa vybral cez les do práce v Kopernici. Po útoku sa dokázal dostať sám z lesa domov a zavolať si pomoc. S poranenou hlavou a tvárou napokon skončil v nemocnici.
Medvedica ho prekvapila v lese nad Hornou Vsou. 58-ročný Marián tadiaľ roky chodieva do práce v Kopernici. "3 roky tadiaľ chodí a prvýkrát sa to stalo, ja som s ním debatoval a 15 minút na to sa to stalo," povedal sused.
Muž sa zrejme dostal medzi medvedicu a jej mláďa. Tá naňho zaútočila. Je to neuveriteľné, no aj napriek zraneniam sa mu podarilo z lesa utiecť a dobehnúť domov.
"Celý krvavý pribehol a volali sme mu pomoc," uviedla starostka Simona Holicová. "Bola to medvedica s mladým," povedala manželka napadnutého muža. "Môžem potvrdiť, že sme na linku dostali hlásenie, ktorého napadol medveď," uviedla hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica Alena Krčová.
Muž leží na oddelení plastickej chirurgie a má poranenie hlavy a tváre. Manželia sa starajú o dve postihnuté deti, nemajú peňazí nazvyš a práve preto chodieva pán Marián do práce pešo. "On chodí kade tade ale teraz mal smolu," uviedla manželka.
Útok sa odohral na turistickej trase takzvanej barborskej cesty. Ľudia oblasť vyhľadávajú aj pre prameň s vodou. "Aj ja tam chodím na vodu, ale už viac nepôjdem," povedal sused. "My sme tadiaľ išli s deťmi pred týždňom, mali sme šťastie," uviedla Holicová. Starostka cez obecný rozhlas vyzvala ľudí, aby si v lese dávali pozor. "Je toho všade veľa, treba to zodpovedne riešiť, lebo kým sa zle nestane všetci sú spokojní," dodala Holicová.
Turisti sa v Tatrách medveďov báť nemusia, stačí ak budú dodržiavať zopár odporúčaných pravidiel
Počet stretov medveďa v intraviláne mesta Vysoké Tatry denne narastá, túlajú sa v okolí parkov, bytových domov, záhrad a kontajnerov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa mesta Daniela Birková.
Medvede sa udomácnili na sídliskách
V sobotu (21. mája) zrazila električka medveďa na trati medzi Tatranskou Lomnicou a Starým Smokovcom, išlo o posledný večerný spoj.
Medveď túto zrážku neprežil. Na internete sa tiež objavujú viaceré videá s medveďmi prechádzajúcimi sa po železničnej trati.
„Minulý týždeň v piatok bol medveď v Tatranskej Lomnici v intraviláne mesta a na sídlisku, tiež v Tatranskej Lomnici, videli miestni dve medvedice a tri mladé,“ priblížila Birková.
Mesto sa s návštevami medveďov borí viac ako desať rokov. Ako v minulosti informovala samospráva, kým v roku 2010 bolo zaznamenaných 97 hlásení výskytu medveďa priamo v meste, v roku 2015 to bolo 248.
V roku 2019 sa ich počet vyšplhal na viac ako 700. Odvtedy toto číslo podľa zástupcu náčelníka tamojšej mestskej polície Jozefa Štefaňáka nekleslo.
„Výskyt medveďa tu mávame každý deň. Ak nie v Lomnici, tak niekde v kotline, ak nie tam, tak na Hágoch či v Polianke,“ opísal pre SITA. Tento problém síce trvá roky, no podľa jeho slov sa turisti zatiaľ obávať pobytu v Tatrách nemusia. „Mali by byť obozretní, robiť prirodzený hluk,“ poznamenal.
Turisti v ohrození nie sú
Hoci sa medvede objavujú v intraviláne turistického centra, ani podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej nie sú pre turistov hrozbou.
„Zo strany zahraničných turistov sme nezaznamenali konkrétne obavy z prítomnosti medveďov. Je pravda, že sa na nich opýtajú, ale občas to vyznie skôr ako „vtipná otázka“. Našli sa však aj turistov, pre ktorých je dôležité vedieť, že sú v bezpečí. A v bezpečí sú. Je, samozrejme, potrebné zachovávať patričnú opatrnosť na miestach, kde je potvrdená jeho pravidelná prítomnosť,“ skonštatovala.
Skôr sa nazdáva, že možné nebezpečenstvo hrozí v prirodzenom prostredí medveďov, niekde uprostred lesov. „Turistické trasy a chodníky, ktoré sú aj aktuálne dostupné, sú hojne navštevované ľuďmi a bezprostredný výskyt medveďov je skôr v izolovaných častiach Tatier, v dolinách či lesoch. To sú však informácie sprostredkované, oblastná organizácia nevie posúdiť chovanie medveďa, na to sú tu iné organizácie v Tatrách,“ dodala Blašková.
Hľadanie potravy v kontajneroch
Medvede v minulosti často lákali najmä odpadkové koše a kontajnery. Samospráva nechala v predošlých rokoch vybudovať desiatky staničiek na odpadové koše vo viacerých častiach mesta, neskôr ich ešte dodatočne technickými prvkami zabezpečila.
„Prax z posledného obdobia ukazuje, že väčšina stojísk na odpad v meste, takzvaných staničiek, plní svoju funkciu, funkčné sa zdajú byť v praxi aj elektrické ohradníky v okolí cintorínov,“ skonštatovala hovorkyňa Vysokých Tatier.
Zároveň upozornila na fakt, že medveď si stále hľadá cestu, ako sa dostať k potrave. „Takzvané sídliskové medvede sa naučili uľahčiť si život, a, žiaľ, útočiť na kontajnery. Situáciu však monitoruje mestská polícia mesta Vysoké Tatry a my veríme, že symbiózu človeka a prírody sa nám bude dariť napĺňať čo najlepšie,“ dodala Birková.
Ochranári vydali niekoľko odporúčaní pri strete s medveďom, turisti by ho nemali fotiť ani prikrmovať
Fotenie a natáčanie si medveďov nemusí mať šťastný koniec. Ich prikrmovanie je navyše zakázané a medvede, ktoré stratia plachosť, čaká odchyt a usmrtenie.
Informuje o tom Štátna ochrana prírody SR na webovej stránke v súvislosti s prípadom, keď sa v stredu 20. apríla v Národnom parku Nízke Tatry stretla turistka s medveďom hnedým.
Žena vyviazla bez zranení. Medveď sa k turistom priblížil zrejme pre prikrmovanie, čím stratil plachosť.
„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa. Ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečenstvom pre ľudí,“ uvádzajú ochranári.
Tí apelujú na turistov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nepribližovali a pohybovali sa po vyznačených turistických chodníkoch. „V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť,“ dodávajú ochranári.
Každý kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov je potrebné nahlásiť zásahovému tímu, ktorý koná okamžite. Za posledný rok zásahový tím vykonal 78 výjazdov a usmrtil 7 jedincov medveďa.
Kŕmenie medveďov je nebezpečné a zakázané. Jedince, ktoré tým stratia plachosť, čaká usmrtenie
Medvede, ktoré pre prikrmovanie stratili svoju prirodzenú plachosť, čaká odchyt a usmrtenie. Upozorňuje na to v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že kŕmenie medveďov je navyše zakázané.
Rezort tiež poukazuje na to, že niektorí návštevníci lesov medvede napríklad natáčajú a fotia, čo môže byť tiež nebezpečné.
Medveďa zaujal batoh turistky
„Dnes v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) došlo k stretu turistky s medveďom hnedým. Našťastie, pozornosť šelmy upútal iba batoh ženy. Tá zo stretnutia vyviazla bez zranenia,“ informovalo v stredu ministerstvo.
Medveď podľa rezortu pravdepodobne stratil plachosť pre správanie turistov, ktorí ho prikrmovali len preto, aby si s ním spravili fotografiu.
„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa,“ upozornilo ministerstvo s tým, že ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečná pre ľudí.
Utekajúci turista môže byť korisťou
V prípade nečakaného stretnutia s medveďom namiesto vyhotovenia fotografie či videa je podľa rezortu najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť.
„Každý závažný kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov treba nahlásiť zásahovému tímu, ktorý okamžite koná. Iba za posledný rok vykonal 78 výjazdov a usmrtil sedem medveďov,“ dodal envirorezort.
Najčítanejšia najnovšia správa
Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho
21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.
Krehké predmety
Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.
„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.
Poškodená zásielka
Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.
V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.
Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.
„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.
Vrátenie tovaru
Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.
V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.
Preťaženie doručovacích miest
Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.
Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.
Náhradné miesto doručenia
Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.
„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.