• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Medvede na Slovensku nie sú premnožené, ukázala štúdia

Medvede na Slovensku nie sú premnožené, ukázala štúdia

Zverejnené výsledky štúdie vyvolali v posledných dňoch celospoločenskú diskusiu a množstvo špekulácií.

Výsledky štúdie Univerzity Karlovej v Prahe týkajúcej sa početnosti medveďa hnedého na Slovensku potvrdzujú aj dáta z monitoringov v mnohých chránených územiach. Poukazuje na to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

„Napriek často medializovaným správam o ‚premnožení’medveďov na našom území, výsledky výskumu poukazujú na relatívne stabilnú populáciu.

Na základe modelovania veľkosti populácie stanovila Univerzita Karlova Praha celkový počet našej najväčšej šelmy na 1 056, v intervale spoľahlivosti medzi 1 012 až 1 275 jedincov,“ informuje ŠOP.

Množstvo špekulácií

Zverejnené výsledky štúdie vyvolali v posledných dňoch celospoločenskú diskusiu a množstvo špekulácií. Odborníci však poukazujú na to, že najvyššia početnosť medveďov sa aj prostredníctvom štúdie potvrdila v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde sa odhad pohybuje na úrovni 278 jedincov.

Druhý najväčší počet zmieňuje štúdia v Národnom parku Malá Fatra. Ako uviedol zoológ z tohto národného parku Michal Kalaš, šelmy tu monitorujú formou priameho pozorovania už od roku 2003.


„Tohtoročné čiastkové výsledky naznačujú, že k nárastu populácie nedochádza ani v našom území,“ skonštatoval. V Národnom parku Veľká Fatra autori štúdie odhadujú populáciu medveďa na približne 146 jedincov. Zoologička národného parku Mária Apfelová predpokladaný počet potvrdzuje.

Hľadanie potravy

Zároveň poukazuje na to, že medveď sa naučil využívať ako zdroj potravy poľnohospodársku pôdu osiatu kukuricou a inými energeticky bohatými zdrojmi potravy, ako aj neprirodzenú potravu z vnadísk a krmovísk. Zredukovaním dostupnosti jadrového krmiva v lese boli medvede pripravené o významný zdroj potravy.


Ako vysvetlil zoológ ŠOP SR Slavomír Fiňďo, táto dramatická zmena sa udiala rýchlo počas niekoľkých minulých rokov, čo donútilo medvede hľadať vo zvýšenej miere potravu v agrárnej krajine a blízkosti ľudských obydlí. Pavel Hulva z Prírodovedeckej fakulty UK Praha zároveň poukázal na to, že populácia medveďov na Slovensku stráca genetickú variabilitu, akoby mala približne 250 jedincov.


„Z evolučne genetického hľadiska tak ide o malú populáciu, ktorá môže byť výrazne ovplyvnená náhodnými faktormi. Analýzy životaschopnosti populácie ukázali, že mysliteľné sú aj negatívne scenáre vývoja početnosti,“ skonštatoval Hulva.

Nebezpečenstvo pre človeka

Štátna ochrana prírody zdôrazňuje, že prezentované výsledky štúdie nepopierajú skutočnosť, že medveď môže byť pre človeka nebezpečný. Rovnako v žiadnom prípade nebagatelizujú obavy verejnosti.


„U tohto druhu však neexistuje jednoduchý vzťah medzi veľkosťou populácie a množstvom nebezpečných stretov s človekom. Aj malá zmena správania sa ľudskej populácie významne ovplyvňuje pravdepodobnosť interakcie,“ uviedla s dodatkom, že štúdia zároveň zdôrazňuje potrebu kľúčových preventívnych a proaktívnych opatrení.


Náklady na vyhotovenie štúdie boli 227 174 eur. Z toho pražskej univerzite bola vyplatená suma 101 174 eur. Na predchádzajúci výskum o početnosti medveďa hnedého, ktorého spracovateľom bola Technická univerzita vo Zvolene, bolo v roku 2013 vyčlenených 283 627 eur. Celková hodnota zákazky bola vtedy 337 921 eur a boli v nej zahrnuté tiež štúdie zamerané na tetrova hlucháňa a vydru riečnu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie