• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Medveď dobitý na smrť mal stovky zdieľaní, zásahový tím vyzýva nešíriť paniku s neoverenými informáciami

Medveď dobitý na smrť mal stovky zdieľaní, zásahový tím vyzýva nešíriť paniku s neoverenými informáciami

ŠOP SR upozorňuje, že nezodpovední občania v nočných hodinách vyťažujú telefonické linky Zásahového tímu správami pod vplyvom alkoholu alebo zavádzajúcimi a nepravdivými informáciami.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vyzýva verejnosť aby nešírila paniku v súvislosti s neoverenými informáciami o výskyte medveďov.

Medveď dobitý na smrť

Zásahový tím upozorňuje, že na sociálnych sieťach sa šíria nepravdivé informácie o výskyte zraneného medveďa v okolí obce Ihráč v okrese Žiar nad Hronom. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Na sociálnych sieťach sa uvádza, že Pod jazerom Ihrač – píla v potoku sa nachádza medveď dobitý na smrť. Druhý medveď údajne ušiel. Za 24 hodín bola táto poplašná správa zdieľaná z profilu autora 481-krát. Obec Ihráč na svojom profile informovala, že táto správa, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach, zbytočne vyvoláva paniku.

Nezodpovední občania

„Týmto nechceme povedať, aby si ľudia nedávali pozor, iba chceme poukázať na zbytočné strašenie návštevníkov rekreačného zariadenia a vyvolávanie paniky v spoločnosti. Nie je dôvod šíriť takéto správy,“ uviedla obec.


V poľovnom revíri Ihráč bol 11. mája Zásahovým tímom zastrelený medveď, ktorý utrpel vážne zranenia po kolízii s dopravným prostriedkom. Nič však neukazuje, že by sa v tejto oblasti nachádzal aj iný zranený medveď. Obec je však súčasť orografického celku Kremnické vrchy, kde sa medveď hnedý prirodzene vyskytuje a opatrnosť je na mieste.

ŠOP SR upozorňuje, že nezodpovední občania v nočných hodinách vyťažujú telefonické linky Zásahového tímu správami pod vplyvom alkoholu alebo zavádzajúcimi a nepravdivými informáciami.

Čo robiť v prípade útoku medveďa na človeka? Aktívna obrana podľa ochranárov len zhorší situáciu

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) vyzýva verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom teréne pre začínajúcu medvediu ruju.


Toto obdobie začína druhou polovicou apríla a trvá do konca júla. Medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice.

Ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Samci mláďatá bežne napádajú

Samec medveďa hnedého samec nasleduje medvedicu, pri ktorej niekedy zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu sprevádzajú, bránia ju pred inými samcami a dokonca aj pred človekom. Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá.

Samci mláďatá bežne napádajú, zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Preto vodiace medvedice častokrát dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie hľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. V prípade stretu človeka, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali.

Medveď môže urobiť „výpad“

Človek sa môže dostať medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti, vtedy môže dôjsť k samotnému útoku. „Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov nás však medvedica zaregistruje skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde,“ upresnila Bocková.

Medveď v sebaobrane môže urobiť tzv. výpad, teda varovanie, aby sa človek vzdialil. To môže človek pochopiť ako útok. „V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu,“ radí ŠOP SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie