• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Matoviča môže nahradiť Heger. Je pripravený prevziať premiérsky post

Matoviča môže nahradiť Heger. Je pripravený prevziať premiérsky post

Koaličná kríza trvá od začiatku marca. Odštartoval ju dovoz ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko

Funkciu predsedu vlády je pripravený prevziať súčasný minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Portálu Webnoviny.sk to povedali viaceré dôveryhodné zdroje priamo z vládneho hnutia OĽaNO aj jeho koaličného partnera SaS.

Nie je zrejmé, či striedanie na čele vlády je koordinované so súčasným premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) alebo ide o signál vysielaný partnerom o snahe zachrániť pokračovanie koalície v súčasnej podobe. Hegerov úrad túto informáciu odmietol komentovať. Webnovinám súčasný dvojnásobný minister odkázal, že sa nebude vyjadrovať.

Bolo by však prekvapujúce, keby Heger zámer prijať kreslo šéfa vlády nemal prekonzultované s lídrom OĽaNO. Patril k jeho blízkym spolupracovníkom pred parlamentnými voľbami a bol aj pri vyjednávaní o vzniku vlády pred rokom.


Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš Webnovinám povedal, že on nemá informácie o tom, že šéf rezortu financií a zdravotníctva je pripravený ísť na post premiéra. „Počul som to z dobrého zdroja,“ reagoval však poslanec SaS, ktorý nechcel byť menovaný.

Pokojný Heger

Heger doteraz pôsobil vždy pokojne. Jeho komunikačný štýl a vystupovanie je odlišné, ako má Matovič, čo by vyhovovalo partnerom v koalícii.

Na budúci týždeň v pondelok alebo v utorok by mal podať demisiu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Pravdepodobne by po Sulíkovi oznámil odchod z vlády aj premiér Matovič.


Vyzerá to tak, že koalícia by potom mohla pokračovať ďalej aj s SaS. Vo vláde by už neboli Sulík a ani Matovič, medzi ktorými sú dlhodobo vážne spory.

Prijateľný pre SaS

O Hegerovi ako novom premiérovi sa špekuluje už dlhšie. Líder SaS Sulík ho viackrát spomínal ako akceptovateľnú osobu. Vyzdvihol, že Heger v minulosti viedol rokovania vlády profesionálne, keď chýbal Matovič.


V prípade, že by sa Heger stal novým šéfom exekutívy, na jeho miesto by pravdepodobne nastúpil súčasný štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek (OĽaNO). Spomínal sa aj ako vhodný manažér na čelo rezortu zdravotníctva, ktorý je voľný po demisii Mareka Krajčího (OĽaNO).

Za ľudí sa usilujú o štvorkoalíciu

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) tvrdí, že pre stabilitu koalície je veľmi dôležité mať čo najväčší počet poslancov. „Za ľudí rokuje o štvorkoalícii nič iné teraz na stole nie je,“ vyjadril sa Šeliga s tým, že strana je jednotná. Do poslednej chvíle chcú, aby pokračovala štvorkoalícia.


Podmienkou predsedníctva Za ľudí je, aby demisiu podal nielen Sulík, ale aj Matovič. V prípade, že sa táto podmienka nenaplní, o ďalšom postupe má znova rozhodovať predsedníctvo strany.


Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová tento týždeň povedala, že spor Matoviča so Sulíkom často brzdil pomoc ľuďom a podnikateľom a preto je podľa nej riešením, aby obidvaja z vlády odišli. Opustiť kreslo vo vláde je pripravená aj Remišová, ak by tým pomohla ukončiť konflikt obidvoch politikov.

Riziká troch strán

Pri riešení koaličnej krízy sa uvažovalo aj o možnosti, že by vláda bola bez SaS. To znamená, že by fungovala trojkoalícia OĽaNO – Sme rodina – Za ľudí. Táto koalícia by mala formálne podporu 80 poslancov.


Skutočnosť by bola podľa všetkého skromnejšia. Časť poslancov Za ľudí totiž nie je za pokračovanie trojkoalície bez SaS. Koľko poslancov by opustilo Za ľudí, nie je nateraz známe.


Je pravdepodobné, že Matovičov kabinet by sa mohol ocitnúť na hrane minimálnej podpory 76 poslancov zo 150. Išlo by o veľmi krehkú väčšinu, s ktorou sa nedá dlhodobo vládnuť. Navyše, časť podpory by možno musel Matovič hľadať aj medzi nezaradenými poslancami, ktorí vlani odišli z klubu ĽSNS.

Tri týždne neistoty

Koaličná kríza trvá od začiatku marca. Odštartoval ju dovoz ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko, ktorý zorganizoval premiér Matovič s bývalým ministrom Krajčím. Spoločne usporiadali na košickom letisku tlačovku, čo popudilo koaličných partnerov z SaS a Za ľudí.

Obidve strany následne vyzvali na rekonštrukciu vlády. SaS ako prvá uviedla, že výmena na ktoromkoľvek vládnom poste vrátane premiéra nemá byť tabu. Po ohlásení demisie ministra Krajčího premiér kritizoval partnerov v koalícii. Sulík zareagoval, že koalícia sa opäť vrátila do krízy.


Tento týždeň dal šéf SaS Matovičovi ultimátom, aby do 24. marca odstúpil. Vyhlásil tiež, že najlepšie by bolo, keby ani jeden predseda koaličnej strany nebol členom vlády.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie