• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Matovič : V priebehu mesiaca budú na Slovensku zaočkovaní všetci

Matovič : V priebehu mesiaca budú na Slovensku zaočkovaní všetci

Tí, ktorí sa chceli zaočkovať, tak sa už zaočkovali a tí, ktorí tak neurobili, tak "tých zaočkuje omikron sám".

Cesta povinného očkovania pre Slovensko už asi nejaký zmysel nebude mať. Uviedol to pred stredajšom rokovaním vlády minister financií Igor Matovič (OĽANO).

"Nútiť ľudí k očkovaniu, keď nevieme, ako sa bude ďalej vyvíjať COVID-19, či neprejde do formy, po ktorej všetci túžime, že to bude ochorenie, ktoré sa bude podobať na bežné vírusové ochorenie, momentálne nemusí byť témou dňa," povedal Matovič.

Nie je zástancom toho, aby povinne nútili k očkovaniu niektorú skupinu mladých ľudí len preto, že sú to napríklad vojaci, policajti alebo zdravotníci.

"V priebehu mesiaca budú na Slovensku zaočkovaní všetci," poznamenal minister financií. Tvrdí, že nakaziť sa omikronom bude menej bezpečné, ako sa zaočkovať, ale ide o slobodné rozhodnutie každého človeka.

Ako poznamenal, je potrebné si držať prsty, aby vlna omikronu spôsobila čo najmenšie následky. Pre ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) je zavedenie povinného očkovania na Slovensku bezpredmetnou otázkou, pretože variant omikron napadá rovnako očkovaných ako neočkovaných.


"Vidíme, že v európskych krajinách, kde tá vlna omikronu už prebieha, sa počty v nemocniciach napĺňajú oveľa menej, ako to bolo pri predchádzajúcich variantoch," podotkol Krajniak s tým, že povinné očkovanie nepodporuje.

Štvrtá dávka poskytuje iba obmedzenú ochranu, podľa výskumu mali zaočkovaní len o niečo viac protilátok

Štvrtá dávka vakcíny proti ochoreniu COVID-19 poskytuje iba obmedzenú obranu proti novému variantu koronavírusu omikron, ktorý sa momentálne šíri po celom svete. Vyplýva to z predbežného výskumu Šebovej nemocnice v izraelskom meste Ramat Gan.

Spomenuté zdravotnícke zariadenie začalo minulý mesiac podávať štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu viac ako 270 pracovníkom. Dovedna 154 zamestnancov dostalo vakcínu Pfizer/BioNTech a ďalších 120 očkovaciu látku Moderna. Všetci boli predtým trikrát zaočkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech.

Protilátok mali o niečo viac

Klinická štúdia zistila, že obe skupiny vykazovali nárast protilátok „o niečo vyšší“ ako po tretej vakcíne v minulom roku. Zvýšené množstvo protilátok však nezabránilo šíreniu omikronu.


„Napriek zvýšeným hladinám protilátok ponúka štvrtá vakcína len čiastočnú obranu proti vírusu. Vakcíny, ktoré boli účinnejšie proti predchádzajúcim variantom, ponúkajú v prípade omikronu slabšiu ochranu,“ povedala lekárka zo spomenutej nemocnice Gili Regev-Yochay.

Očkovanie má význam najmä pre starších

Tento výskum však v žiadnom prípade nepreukázal, že by očkovanie štvrtou dávkou bolo chybou. Ako uviedol Nachman Ash, riaditeľ izraelského ministerstva zdravotníctva, štvrtá dávka vracia hladinu protilátok na úroveň, ktorá bola na začiatku tretieho preočkovania. „To má veľký význam, najmä u staršej populácie,“ povedal Ash.


Počasie