• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Matovič má vďaka návrhu PS šancu na reparát pri úprave paragrafu 363, mal by to využiť v prospech Slovenska a spravodlivosti

Matovič má vďaka návrhu PS šancu na reparát pri úprave paragrafu 363, mal by to využiť v prospech Slovenska a spravodlivosti

Cieľom úpravy bolo, aby jeho znenie zodpovedalo pôvodnému zmyslu, čím by sa mala odstrániť nezákonnosť v prípravnom konaní.

22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič má vďaka návrhu Progresívneho Slovenska (PS) šancu na reparát pri úprave paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý je momentálne v NR SR, píše v tlačovej správe hovorca hnutia Radovan Choleva.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž v stredu 21. septembra neposunuli do druhého čítania návrh na úpravu zákona paragrafu 363 Trestného poriadku. Za schválenie návrhu v prvom čítaní hlasovalo 72 z prítomných 144 poslancov. Na posunutie návrhu do ďalšieho legislatívneho procesu tak chýbal jeden hlas.

Šanca na reparát

Podľa poslancov sa touto úpravou malo zlepšiť dodržiavanie zákazu negatívnych pokynov, ktoré sa obchádzajú využitím paragrafu 363 Trestného poriadku.

„Náš návrh ponúkame ako šancu na reparát pre tých, ktorým záleží na právnom štáte. Na schválenie stačí jeden hlas navyše, ktorý má predseda OĽaNO aj vo svojom poslaneckom klube,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Mimoriadne nebezpečná spolupráca

Šimečka verí, že pri ďalšom hlasovaní poslanci a poslankyne, obzvlášť z hnutia OĽaNO, zabránia opakovaniu tohto scenára. „Spolupráca Kollára, Fica, Pellegriniho a fašistov je pre demokraciu mimoriadne nebezpečná. Je to práve Igor Matovič, kto sa vo svojich statusoch neustále oháňa spájaním sa s mafiou. Chceme veriť, že urobí všetko pre to, aby šancu na reparát, ktorú vďaka nášmu návrhu má, využil v prospech Slovenska a spravodlivosti,“ doplnil Šimečka.

Spresnenie podmienok a obmedzenie paragrafu 363 žiadajú aj Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS. „Náš návrh ich požiadavky reflektuje a upravuje paragraf 363 tak, aby mal generálny prokurátor po novom zúžený priestor na svojvôľu, jasne vymedzené kompetencie a nerozhodoval o beztrestnosti kohokoľvek s konečnou platnosťou,“ dodal Branislav Vančo, člen predsedníctva a expert PS pre oblasť spravodlivosti.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie