• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Máte problém splácať hypotéku s vyšším úrokom? Podľa odborníka treba konať hneď

Máte problém splácať hypotéku s vyšším úrokom? Podľa odborníka treba konať hneď

Podľa dostupných štatistík by budúci rok mala končiť viazanosť výhodného úroku až 30 percentám hypoték, o rok neskôr dokonca 40 percentám.

Nárast úrokových sadzieb môže byť problém nielen pre žiadateľov o úver, ale aj pre terajších dlžníkov, ktorým končí fixácia. Tí sa môžu pre neschopnosť splácať úver s novými podmienkami dostať do problémov.

Ako povedal garant pre sektor úverov Universal maklérsky dom Marek Sokol, ak si klienti brali hypotekárny úver pred tromi rokmi, kedy boli úrokové sadzby približne na úrovni 0,8 % p. a., dnes ich čakajú ročné sadzby aj cez 4 %.

Problém treba riešiť s predstihom

V praxi to znamená, že úver vo výške 100-tisíc eur mal pred tromi rokmi mesačnú splátku 313 eur, dnes pokojne aj 430 eur. „V prípade vyšších úverov tak vie mesačná splátka vzrásť aj o ďalšie stovky eur,“ upozorňuje odborník.

Podľa dostupných štatistík by budúci rok mala končiť viazanosť výhodného úroku až 30 percentám hypoték, o rok neskôr dokonca 40 percentám. Najmä v prípade zmenených životných situácií preto treba podľa Sokola konať okamžite.

Vo všeobecnosti, aj vzhľadom na vývoj trhu, odporúča odborník riešiť problém s dostatočným predstihom, a to aj 6 až 12 mesiacov pred koncom fixácie.

„V takomto prípade si klient dokáže s dostatočným predstihom vopred zafixovať aktuálne platné úverové podmienky, a to aj napriek tomu, že má v súčasnosti stále platný úver v inej banke,“ vysvetľuje Sokol.

Predĺženie doby splatnosti

V prípade, ak už nastane zhoršenie vašej finančnej situácie a ako dlžník jednoducho nebudete schopný splácať vyššiu splátku, je podľa odborníka opäť najväčšou zbraňou čas. Ten je však v prípade nekonania zároveň aj najväčším rizikom.

„Ideálnym riešením pri každom klientovi by bolo vopred sa pripraviť na prichádzajúcu situáciu, a to napríklad odkladaním si určitej sumy peňazí, ktorá by rozdiel dokázala pokryť, aj keď len čiastočne. Pokiaľ má klient možnosť uskutočniť aj mimoriadne splátky, to je tiež jeden zo spôsobov, prostredníctvom ktorého si dokáže optimalizovať mesačnú splátku,“ hovorí Sokol.

Najčastejším riešením, pokiaľ je to možné, je predĺženie doby splatnosti tak, aby sa predĺžením lehoty splácania úveru znížila mesačná splátka. „V takomto prípade však klient preplatí na úvere výrazne vyššiu sumu,“ upozorňuje Sokol s tým, že dlžník častokrát ani nemá na výber a musí prijať túto verziu.

Navýšenie úrokových sadzieb

V najbližšom období sa ešte očakáva mierne navýšenie úrokových sadzieb, no následne by sa podľa Sokola už trh mohol zastabilizovať, a to v časovom horizonte približne dvoch rokov. Na druhej strane je však plánovanie takýchto predikcií podľa neho veľmi ťažké, nakoľko to závisí od množstva ekonomických faktorov.


„Z tohto pohľadu je preto nesmierne dôležité, aby sa hlavne v eurozóne podarilo zastabilizovať úroveň inflácie, čoho následkom by mohlo byť uvoľňovanie tzv. slučky na úrokových sadzbách,“ dodáva Sokol.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie