• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Lukašenko priznáva vstup ruských jednotiek na Ukrajinu z Bieloruska, za spoluvinníka sa však nepovažuje

Lukašenko priznáva vstup ruských jednotiek na Ukrajinu z Bieloruska, za spoluvinníka sa však nepovažuje

Obhajuje sa, že ruské jednotky boli pred vypuknutím vojny v Bielorusku na plánovaných cvičeniach.

18.8.2023 (SITA.sk) - Samozvaný bieloruský prezident Alexander Lukašenko priznal, že na začiatku rozsiahlej vojny vstúpili ruské jednotky na Ukrajinu z územia Bieloruska, ale nepovažuje sa za spoluzodpovedného za ruskú inváziu.

Rusi boli na cvičeniach

Ako referuje web Ukrajinská pravda, Lukašenko to povedal v rozhovore s Dianou Pančenkovou, niekdajšou moderátorkou televíznych kanálov proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, ktorý je na Ukrajine považovaný za vlastizradcu.

Áno, niektoré jednotky (ruských síl, pozn.) prekročili hranicu Ukrajiny z územia Bieloruska,“ povedal Lukašenko, no obhajuje sa, že ruské jednotky boli pred vypuknutím vojny v Bielorusku na plánovaných cvičeniach.

Pri odchode prekročili hranice

Boli sme na rade a vykonali sme tieto cvičenia. Boli rozsiahle. Cvičenia sa skončili a ruské jednotky sa začali sťahovať z územia Bieloruska. Začali odchádzať, no 23. a 24. februára časť týchto jednotiek začala prekračovať hranicu medzi Ukrajinou a Ruskom. A bolo to nečakané pre vás aj pre celý svet. Hoci o tom veľa ľudí hovorilo, keďže Američania varovali, že sa začne vojna, málokto tomu veril. Začali prekračovať hranice. Prečo? Spýtajte sa svojho prezidenta na Ukrajine,“ poznamenal Lukašenko.

Ten tvrdí, že naňho by nikto nemal ukazovať prstom, pretože do toho neboli zapletené bieloruské jednotky. „Nemôžete si voči mne robiť žiadne nároky. Nebol tam ani jeden Bielorus z našej armády. My sme tú hranicu neprekročili. Ale vyprovokovali ste nás,“ zakončil Lukašenko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie