• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Ľudské práva LGBTI+ ľudí sú ohrozené, podľa komisárky nenastal na Slovensku od vraždy na Zámockej žiaden pokrok

Ľudské práva LGBTI+ ľudí sú ohrozené, podľa komisárky nenastal na Slovensku od vraždy na Zámockej žiaden pokrok

Komisárka vyjadrila znepokojenie z toho, že sa opakovane predkladajú retrogresívne legislatívne návrhy, vrátane predloženej novely zákona o rodnom čísle.

25.4.2023 (SITA.sk) - Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyjadrila sklamanie nad tým, že po šiestich mesiacoch od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, kde mladý páchateľ zastrelil dvoch ľudí z LGBTI+ komunity, nenastal na Slovensku žiaden pokrok v ľudských právach týchto ľudí.

Retrogresívne legislatívne návrhy

Urobila tak prostredníctvom listu, ktorý adresovala poslancom Národnej rady SR s tým, že ľudské práva LGBTI ľudí sú ohrozené. V tlačovej správe o tom informovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).

Preto súčasne vyzvala poslancov, aby tento legislatívny návrh neprijali, pretože jeho prijatím by sa SR dostala do rozporu s jej záväzkami podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

SNSĽP v marci 2023 rovnako upozorňovalo, že daná novela zákona porušuje právo na ochranu súkromného života transrodových ľudí.

„Pripájame sa preto k výzve komisárky na zabezpečenie toho, aby podmienky pre právnu tranzíciu boli v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi a medicínskymi štandardmi, vrátane toho, aby právna tranzícia nebola podmienená sterilizáciou v rozpore s právom na ochranu súkromného života a právom na zdravie," vyhlásilo SNSĽP.


Výzva na posilnenie boja

Komisárka v liste upozornila poslancov aj na to, že súčasný právny rámec na Slovensku, ani návrh na zavedenie inštitútu dôverníkov, nezabezpečuje primerané uznanie a ochranu vzťahov párov rovnakého pohlavia.


Komisárka preto vyzvala aj na posilnenie boja proti intolerancii a diskrimináciu a podporu občianskej spoločnosti. Upozornila, že osoby vo vedúcich funkciách, vrátane poslancov, by sa mali vyhýbať schvaľovaniu či šíreniu nenávistných prejavov a označovania podpory ľudských práv ako „rodovú ideológiu“ alebo „LGBTI ideológiu“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie