• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Ľudia zdieľajú nezmysel o dôchodkoch. Naleteli ste tvrdeniu o výške penzie aj vy?

Ľudia zdieľajú nezmysel o dôchodkoch. Naleteli ste tvrdeniu o výške penzie aj vy?

Na sociálnych sieťach sa šíri ďalší nezmysel o vyplácaní nespravodlivých dôchodkov. Tvrdenie, že pracujúci dostáva po skoro 30 rokoch práce penziu 220 eur a asociálna rodička, ktorá nikdy nepracovala, má 560 eur, zdieľalo skoro 30-tisíc ľudí.

Dlhšia práca, vyšší dôchodok

Polícia SR označila tento status za hoax a o vyjadrenie požiadala Sociálnu poisťovňu, aby vysvetlila, kde leží pravda.

„Pri priznávaní dôchodkov platí zásada – čím dlhšie človek pracoval a platil poistné na dôchodkové poistenie z vyšších zárobkov, tým vyšší je v budúcnosti jeho dôchodok,“ konštatovala Sociálna poisťovňa, ktorá výšku dôchodku vždy určuje individuálne podľa konkrétnej životnej situácie občana.

Pracovať treba aspoň 15 rokov

Poisťovňa vysvetlila, že kto nepracoval minimálne 15 rokov a nebol dôchodkovo poistený, tomu po dosiahnutí dôchodkového veku nevznikne nárok na starobný dôchodok.


Kto pracoval viac ako 15 rokov a dovŕši zákonom určený dôchodkový vek, nárok mu vznikne a výška starobného dôchodku potom závisí od toho, aké mal v minulosti zárobky. „Ak niekto pracoval nepravidelne, na rôzne dohody, či „načierno“, jeho dôchodok je nízky,“ upozornila poisťovňa.


Na záver zdôraznila, že nestačí mať len odpracované roky, do úvahy sa berie aj výška zárobku a tiež ministerstvom práce stanovená veličina – takzvaná aktuálna dôchodková hodnota, ktorá vstupuje do vzorca pri výpočte výšky dôchodku.HOAX O "ASOCIÁLNEJ" RODIČKE A DÔCHODKU PO 30 ROKOCH

Požiadali sme Sociálnu poisťovňu o stanovisko k statusu, ktorý bol zdieľaný takmer už 30 000 krát. Tu je:


Pri priznávaní dôchodkov platí zásada – čím dlhšie človek pracoval a platil poistné na dôchodkové poistenie z vyšších zárobkov, tým vyšší je v budúcnosti jeho dôchodok. Výšku dôchodku určuje Sociálna poisťovňa podľa platného zákona o sociálnom poistení a vždy ho pritom určuje individuálne podľa konkrétnej životnej situácie daného občana (podľa období dôchodkového poistenia, z ktorých platil poistné počas svojho aktívneho pracovného života).


Kto nepracoval minimálne 15 rokov (nebol dôchodkovo poistený), tomu vôbec po dosiahnutí dôchodkového veku nevznikne nárok na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.


Kto pracoval viac ako 15 rokov a dovŕši zákonom určený dôchodkový vek, nárok mu vznikne a výška starobného dôchodku potom závisí od toho, aké mal v minulosti zárobky, z ktorých platil poistné.


Ak niekto pracoval nepravidelne, na rôzne dohody, či „načierno“, jeho dôchodok je nízky.


Nestačí mať teda len „odpracované“ roky, do úvahy sa berú aj zárobky a tiež ministerstvom práce v danom roku ustanovená veličina – tzv. aktuálna dôchodková hodnota, ktorá vstupuje do vzorca pri výpočte výšky dôchodku.


zdroj: Facebook Hoaxy a podvody - Polícia SR


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie