• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Ľudia opäť začínajú cestovať, Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo 24-percentný nárast pasažierov

Ľudia opäť začínajú cestovať, Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo 24-percentný nárast pasažierov

Medzi najpopulárnejšie destinácie v pravidelnej doprave patrili v máji Londýn, talianske Miláno a Malta.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v máji tohto roka takmer 124,3 tisíca cestujúcich. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka je to 24-percentný nárast.

Miera obnovy počtu pasažierov oproti máju v predpandemickom roku 2019 tak dosiahla 74 %. Letisková spoločnosť v pondelok zároveň informovala, že za päť mesiacov vybavila 452,6 tisíca cestujúcich na odlete i prílete, čo je medziročne viac o 39 %.

V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 počet pasažierov predstavuje podiel 64 %. V máji zaznamenali na letisku 2 333 vzletov a pristátí, od začiatku roka do konca mája celkovo 8 718 letov. Medzi najpopulárnejšie destinácie v pravidelnej doprave patrili v máji Londýn, talianske Miláno a Malta.

„Na ďalších miestach sa umiestnili Skopje v Severnom Macedónsku a grécky Solún,“ uviedla špecialistka bratislavského letiska pre vzťahy s verejnosťou Veronika Tóthová. „V charterovej doprave dominujú exotické destinácie ako egyptská Hurghada a turecká Antalya,“ dodala. Najviac cestujúcich vybavili v máji letecké spoločnosti Ryanair, Wizz Air a Smartwings.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie